banner2

Saç dökülmesine son! Hem de geleneksel bir yöntem ile..

Boyama etkisine sahip olan kına, hem Türk hem İslam kültüründe önemli bir yere sahip. Bayram, mevlit, sünnet töreni gibi önemli günlerde kullanılan kına, cilt ve saç için oldukça faydalı. Kınanın kendine has kokusu ise merkezi sinir sistemine katkı sağlıyor.

Sağlık 02.02.2023, 14:23
Abone ol
Saç dökülmesine son! Hem de geleneksel bir yöntem ile..

Kına ağaçlarının yapraklarının kurutulmasıyla elde edilen kına, hem Türk hem de İslam kültüründe önemli bir yere sahip. Bu boya maddesi, tarih boyunca hem süslenme hem de sağlık alanında kullanılmış. 

Bayram, mevlit, zafer, doğum, sünnet töreni gibi önemli günlerde günümüzde de sık sık tercih edilen kına cilt, saç ve tırnak sağlığı için büyük fayda sağlıyor.

CİLT HÜCRELERİNİ KORUYOR

Kına, içerdiği besinler yardımıyla cildin kalınlaşmasını sağlıyor. İnce ciltlerde meydana gelen dökülmelerin önlenmesinde faydalı olan kına, cilt hücrelerinin sağlığının korunmasında dolaylı etkilere sahip.

KINA SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLİYOR

Saçlar için kınanın en önemli faydası ise, dökülen saçlara doğal bir şifa kaynağı olması. Kına, saçların erken dökülmesini engeller, saç derisinde Ph değerinin sağlıklı düzeylerde olmasına yardımcı olur. Kepeğe karşı etkili ve doğal tedavi olan kına, saçın ayrıca yumuşamasını sağlayarak ipeksi görünüş kazandırır. 

AĞRI KESİCİ ÖZELLİĞİ DE VAR

Kınanın ağrı kesici özelliği de var. Herhangi bir nedenden dolayı meydana gelen ağrılara karşı etkili olabilir. Kına  ayrıca yanık yaralarına da faydalıdır, yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir.

Kına tırnak tedavisinde de yaygın olarak kullanılır. Kına lapa halinde tırnaklara uygulandığında kırılma eğilimi olan tırnak yapısının ortadan kalkmasını sağlayabilir. 

UYUZU TEDAVİ EDİYOR

Bir cilt hastalığı olan uyuza karşı da kına faydalıdır. Uyuz hastalığından etkilenen bölüme lapa halinde uygulanması sorunun ortadan kalkmasını sağlayabilir.

STRESE KARŞI ETKİLİ

Kınanın kendine has kokusu merkezi sinir sistemi için faydalıdır. Kına kokusu sinirler üzerinde olumlu etkiler yaparak sinirlerin gevşemesini ve rahatlamasını sağlar.

SİVİLCELERE ÇÖZÜM OLABİLİR

Kına yaygın olarak sivilce ve akne tedavisinde de kullanılır. Gargara yapıldığında dilde ya da ağız boşluğunda oluşan iltihap hastalıklarına iyi gelir. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!