banner2

Saç boyaları neden alerji yapar? Saç boyası alerjisi belirtileri nelerdir?

Daha çok kadınlar tarafından kullanılan saç boyaları zaman zaman alerjik reaksiyonlara yol açabiliyor. Bu durum hafif vakalarda kremlerle, şiddetli alerjilerde ise tablet veya enjeksiyonla tedavi edilebiliyor. Peki saç boyası alerjisinin belirtileri nelerdir?

Sağlık 22.10.2022, 10:06
Abone ol
Saç boyaları neden alerji yapar? Saç boyası alerjisi belirtileri nelerdir?

Saç boyası alerjisinin belirtileri nelerdir? Saç boyası alerjisi nasıl tedavi edilir? İşte cevaplar...

Saç boyaları daha çok kadınlar tarafından kullanılsa da erkekler de saçlarına zaman zaman bu boyalardan uygulayabiliyor.

SAÇINI BOYAYANLARI %38'İNDE ALERJİ OLUYOR

Araştırmalara göre insanlar saçlarını 27 yaş civarında boyamaya başlıyor. Bunların %38 kadarı saç boyası ürünlerine kaşınma veya lokal reaksiyonlar bildiriyor. Saç boyası alerjileri, bağışıklık sistemi cilt üzerine yerleştirilen bazı kimyasallara tepki verdiğinde ortaya çıkıyor.

KAŞINTI, KIZARIKLIK VE DÖKÜNTÜ...

Kırmızılık, kaşıntı, yüzde, göz kapaklarında, kulaklarda ve boyunda döküntü gibi belirtiler boyayı kullandıktan iki ila üç gün sonra ortaya çıkıyor ve birkaç hafta içinde azalıyor. 

ANAFİLAKSİ DE GELİŞEBİLİYOR

Saç boyasına maruz kalmak nadir durumlarda, yaşamı tehdit eden bir reaksiyona neden olabiliyor. Anafilaksi birkaç saat içinde gelişme eğiliminde olur ve kişide şiddetli döküntü, şişmiş gözler, dudaklar, dil, eller veya ayaklar, baş dönmesi veya bayılma, hırıltı solunum, nefes darlığı, mide bulantısı, kusma ve bilinç bulanıklığı gibi belirtiler gösteriyor.
 
Boya alerjisini tedavi etmek için iltihap ve kaşıntıyı gideren kremler kullanılabiliyor. Şiddetli alerjiler ise, hap şeklinde veya enjeksiyon yoluyla verilen ilaçlarla tedavi edilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!