banner2

Saç bakımınızı külle yapmayı denediniz mi? Odun külünün hiç bilmediğiniz 5 faydası

Büyüklerinizden eskiden "odun külüyle çamaşır yıkandığını" duymuşsunuzdur. Çamaşır makinesi ve deterjanı bulunmayan yıllarda başvurulan güçlü bir temizleyici olan odun külü aslında birçok faydayı bünyesinde barındırıyor. Bazı gıdaların fermantasyonunda ve bahçe işlerinde kullanılan kül, kozmetikte bile değerli bir kaynak.

Sağlık 30.03.2023, 15:28
Abone ol
Saç bakımınızı külle yapmayı denediniz mi? Odun külünün hiç bilmediğiniz 5 faydası

Sobayla ısınıyor ve yaktığınız odunların küllerini atıyorsanız bir kez daha düşünün. Çünkü aslında elinizde önemli bir maden taşıyorsunuz. Çünkü zengin mineral ve vitamin içeriğine sahip olan odun külü, birçok alanda kullanılan önemli bir malzeme.

Odun külü; gıdayı saklamakta, bahçe işlerinde, toprak objeler yapımında, zararlılarla mücadelede ve hatta kozmetikte değerli bir kaynak aslında.

HARİKA BİR ÇAMAŞIR TEMİZLEYİCİSİ

Geçmişte büyüklerimizin çamaşır yıkarken en büyük yardımcısı olan külün suyu, inanamayacağınız beyazıkta çamaşırlara sahip olmanıza yardım edebilir. 

SAÇLARI BESLER VE PARLATIR

Kulağa garip gelse de odun külünün saçlara muuhteşem bir etkisi vardır. Hem temizleme hem de besleme özelliğine sahip olan kül, içerdiği vitaminler sayesinde saçı parlatır ve oluşan hasarı ortadan kaldırır.

DERZLERİ TEMİZLER

Posasıyla derzleri temizleyebileceğiniz kül suyunu gümüşlerinizi parlatmak için de kullanabilirsiniz.

BİTKİLERİN BÜYÜMESİNE KATKI SAĞLAR

Kül suyunu bitkilerinizin büyümesinin hızlanması ve canlanması için kullanabileceğiniz gibi halılarınızı ve koltuklarınızı silmek için de değerlendirebilirsiniz. 

DİŞLERİ PIRIL PIRIL YAPAR

Çamaşır ve bulaşık makinesini de temizleyebileceğiniz odun külü dişleri de parlatmak için kullanılabiliyor. 

KÜL SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Külü eleyin ve üzerini 2 kat geçecek şekilde suyla doldurun. İyice karıştırarak vitaminlerin suya geçmesini sağlayın. 5 ila 10 gün kadar külün çökmesini bekleyerek üzerindeki suyu alıp kullanın.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!