banner2

Sabahları neden ağız kokusu olur? Bunu yaşamayan yok!

Uyku sırasında ağzımızın daha az tükürük ve bakteri üretmesi, sabahları ağız kokusu oluşmasına yol açar. Çoğu insanda hafif şekilde kendisini gösteren bu durum, diş hijyeninin yetersiz olması ve bazı hastalıklardan dolayı şiddetlenebilir. Özellikle diş eti hastalıkları ağız kokusunun en önemli nedenlerinden.

Sağlık 08.12.2022, 18:04
Abone ol
Sabahları neden ağız kokusu olur? Bunu yaşamayan yok!

Herkeste bir dereceye kadar sabahları ağız kokusu olur. Bunun nedeni, uyku sırasında ağzımızın daha az tükürük üretmesi ve daha fazla kokuya neden olan bakteri üremesi.

Çoğu insan için sabah ağız kokusu hafiftir ve dişlerinizi fırçalayarak kolayca ortadan kaldırılır. Ancak, bu koku fırçalama ile geçmiyorsa altta yatan ve ele alınması gereken bir sorun olup olmadığını belirlemeniz gerekir.

AĞIZ HİJYENİNDEKİ YETERSİZLİK

Uyku dışında sabahları kokuya sebep olan faktörlerden bir diğeri ağız hijyenindeki yetersizlik. Sabah ağız kokunuz güçlüyse, ağız hijyeni alışkanlıklarınızı gözden geçirin ve kendinize ağzınızı temiz tutmak için yeterince çaba gösterip göstermediğinizi sorun. 

DİŞ ETİ HASTALIĞI 

Hafif bir diş eti hastalığı olan diş eti iltihabı da sabah ağız kokusuna neden olabilir. Bu durumda diş etlerinde tahriş, kızarıklık, şişme ve kanama olur. 

VÜCUTTAKİ DİĞER HASTALIKLAR

Bazen nefesinizin kötüleştiğini fark etmek, vücudunuzun başka bir yerinde ciddi bir sorunun işaretidir. Örneğin, reflü hastalığı, bazı kanserler ve sindirim rahatsızlıkları vücudunuzda karakteristik bir ağız kokusuna neden olan kimyasallar üretir.

AĞIZ KOKUSU NASIL YOK EDİLİR? 

Ağız kokusunun yok etmenin en önemli yolu hem sabah hem de yatmadan önce düzenli fırçalama ve diş ipi kullanmaktan geçiyor. 

Sigarayı bırakmak, alkolü azaltmak ve yatmadan önce ne yediğinize dikkat etmek de kokuyu ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir. 

Gargara veya nane sakızı sabahları ağız kokusuyla geçici olarak savaşabilirken, sorunun nedenini ortadan kaldırmayacağından, bunlar düzenli fırçalama ve diş ipi kullanımına ek olarak kullanılmalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!