banner2

Sabahları ayılmak için duş almayın! İşte sizi rehavete düşürecek 7 rutin

Sabahları hem yataktan kalkmak hem de ayık olmaya çalışmak oldukça zor gelebiliyor. Araştırmalar bazı alışkanlıkların bu durumu daha da zorlaştırdığını gösteriyor. Örneğin sabahları ayılmak için duş alanlar haberi okuduktan sonra ne kadar yanlış bir şey yaptıklarını fark edecek.

Sağlık 31.03.2023, 17:00
Abone ol
Sabahları ayılmak için duş almayın! İşte sizi rehavete düşürecek 7 rutin

Baharın gelmesinden midir bilinmez çoğu insanın üzerinde şu sıra bir rehavet var. Sabahları yataktan kalkmak istememek, kalkınca da ayılamamak bunun en büyük göstergesi. Yapılan araştırmalar ise bazı sabah alışkanlıklarının bu duruma sebep olabileceğini gösteriyor. 

İşte gerçekten güzel bir sabah geçirmek için kaçınmanız 7 rutin.

ALARMI ERTELEMEYİN

Sabahları alarmdaki erteleme düğmesine basmak, yapılması kolay bir şey. Her basışınızda kendinizi yeni bir uyku döngüsüne geri gönderirsiniz ve bu döngü birkaç dakika içinde tekrar kesintiye uğrar. Bu kesintiler, kaçınılmaz olan geldiğinde ve kalkmanız gerektiğinde sizi daha gergin, stresli ve yorgun yapacaktır. Tüm zorluklara rağmen ilk çalışta kalkmak en yumuşak ve en keyifli yoldur.

KAHVEDEN SONRA DİŞ FIRÇALAMAYIN

Bazı insanlar sabahları kahve ve küçük bir şeyler içtikten sonra dişlerini fırçalamayı daha mantıklı bulur ama bu alışkanlık size kesinlikle yarardan çok zarar veriyor. Araştırmacılar, yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçaladığınızda, şekerlerin dişlere sürtündüğünü ve onları koruyan diş minesini aşındırabileceğini açıklıyor. Yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanız gerekiyorsa, dişlerinizi korumak için en az 30 dakika bekleyin.

SABAH DUŞ ALMAYIN

Sabah duşu almak size ferahlatıcı geliyor ve güne başlamadan önce motivasyonunuzu artırıyor gibi görünse de bu zararlıdır. Sıcakta uzun süre kalmak, vücuda kasları gevşetmesini söyler ve bu, uyanmak ve vücudun enerji seviyesini yükseltmek için ana hedefinize aykırıdır.

GÜN IŞIĞI ALIN

Bazen sabahları güneşle bile temas etmek istemiyoruz ama karanlıkta kalmak rehaveti daha da kötüleştirecektir. Biyolojik saatimiz ışığa maruz kalmaktan büyük ölçüde etkilenir. Sabahın doğal ışığı, vücuda uyku için gerekli olan sakinliği sağlayan melatonin hormonunu salgılamayı bırakmasını söyler. Hatta Harvard Tıp Okulu'ndaki araştırmacılar, yavaş yavaş parıldayan güneşin sabahları daha kolay uyanmanıza yardımcı olması için geceleri perdelerin açık bırakılmasını bile tavsiye ediyor.

TELEFONUNUZA BAKMAYIN

Sabah çoğumuz tüm olumsuz duyguların yoğunlaştığını hissederiz. E-postaları, WhatsApp mesajlarını veya Facebook bildirimlerini her kontrol ettiğinizde, bu olumsuz duyguları pekiştirirsiniz. 

BESLENME TAKINTILARI OLUŞTURMAYIN

Araştırmalar, günün başında protein ve kompleks karbonhidratların yanında kurabiye, kek veya çikolata yemenin, günün ilerleyen saatlerinde ani tatlı isteklerini önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni ise, sabahları tatlı yemenin, karbonhidratlar için isteklerin azalmasına neden olan serotonin salgılanmasını teşvik etmesi. Ayrıca sabahları yüksek oranda salgılanan kortizol ve adrenalin karbonhidratların verimli bir şekilde enerjiye dönüştürülmesine yardımcı oluyor. 

SON DAKİKA KALKMAYIN

Bazı insanlar evden çıkmadan en az bir saat önce kalkıyor, keyifle kahve içiyor, bir şeyler yiyor ve haberleri okuyor. Bu yol uzmanlar tarafından da tavsiye edilir çünkü hızlı bir şekilde organize olma baskısı sadece vücudu yorar, stresi artırır ve sizi gerginleştirir ve işte daha az etkili olmanızı sağlar. Bunun yerine, gerçekten sevdiğiniz şeyleri yapmak için sabahı kullanın. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!