banner2

Saatlerce televizyon izleyenler dikkat! Televizyon başında uzun süre hareketsiz kalmak kalp krizine sebep oluyor!

Uzun saatler boyunca ekrana bakmanın sağlık için ne kadar zararlı olduğunu artık bilmeyen yok. Son yapılan araştırmalar ise günde 4 veya daha fazla saat televizyon izlemenin kalp krizi riskini artırdığını ortaya koyuyor. Bunda insanların birkaç saat boyunca hareketsiz kalması etkili.

Sağlık 09.11.2022, 13:06
Abone ol
Saatlerce televizyon izleyenler dikkat! Televizyon başında uzun süre hareketsiz kalmak kalp krizine sebep oluyor!

Uyanır uyanmaz televizyon açıp saatlerce oturduğunuz yerden kalkmıyorsanız kalbiniz risk altında demektir. 

Yapılan çalışmalar, kişinin günde bir saatten az televizyon izlemesi durumunda koroner kalp hastalığı vakalarının %11'inin önlenebileceğini öne sürüyor.

SAATLERCE TELEVİZYON İZLEMEYİN

Günde dört saat veya daha fazla televizyon izleyenlere kıyasla, bir saatten az TV izleyenlerin koroner kalp hastalığı oranı %16 daha düşük. Günde iki ila üç saat TV izleyen kişilerin riskleri ise %6 daha düşük. 

Araştırmacılar, Birleşik Krallık'ta kayıtlı 370.000'den fazla kişiden verileri ve genetik bilgileri kullandı. Yaşam tarzları ve alışkanlıkları ile ilgili anketler yapıldı . Katılımcıların kan örnekleri, kalp hastalığında rol oynadığı bilinen 300 gen varyantı için değerlendirildi.

HAREKETSİZLİK KALP KRİZİ SEBEBİ

Çalışma kapsamında insanların birkaç saat boyunca hareketsiz kalması ve hareketsizliğin kalp hastalığı riskini artırdığı göz önüne alındığında, uzun süreli televizyon izlemenin kalp riskini etkilediği bulundu. 

Uzmanlara göre, TV izlemenin kalp sağlığını olumsuz yönde etkilemesinin birkaç yolu var. Uzun süreli hareketsizlik ve insanların TV izlerken içinde bulundukları pasif durum kardiyometabolik sağlık için iyi değildir. İnsanlar televizyon izlerken yemek yemeye eğilimlidir, bu da kilo alımına neden olabilir. Obezite de kalp hastalığı riskini artırır.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!