banner2

Regl döneminde beslenme nasıl olmalı? Tuz alımını azaltın, yeterli miktarda su tüketin!

Kadın vücudu her ay hormonların etkisiyle çok farklı şekillere bürünüyor. Özellikle regl döneminde hormonların değişimiyle birlikte şişlikler oluşabiliyor, kabızlık problemi yaşanıyor, ağrılar görülebiliyor. Bu durumların ortaya çıkması, beslenme ile de doğrudan orantılı. Peki regl döneminde nasıl beslenmek lazım?

Sağlık 21.09.2022, 19:09
Abone ol
Regl döneminde beslenme nasıl olmalı? Tuz alımını azaltın, yeterli miktarda su tüketin!

Regl döneminde nasıl beslenmeli? Regl döneminde ne yemek ne yememek gerekiyor? İşte cevaplar...

Kadın vücudunun büyük bir değişim yaşadığı regl dönemi, kişinin şişliklerden ve bazı diğer rahatsızlıklardan çokça yakındığı bir süreç. Östrojen ve progesteron hormonlarının değişmesiyle birlikte vücut ödem tutmaya başlıyor ve şişkinlik oluşabiliyor, kabızlık, kramp ve ağrılar yaşanabiliyor. 

Regl döneminde magnezyum ve demir seviyesi düşebiliyor. Kadınlar bu sürece yaklaşırken aşırı miktarda karbonhidrat tüketme ihtiyacı duyuyor. Bu durumda önemli olan kontrolü kaybetmemek ve sağlıklı beslenmeye çalışmak. 

TUZ ALIMINI AZALTMAK GEREKİYOR

Regl döneminde en çok karşılaşılan problemlerden biri ödem. Regl döneminde ödem oluşmaması için veya oluşan ödemi azaltabilmek için yapılacakların başında tuzu azaltmak geliyor. Ödem atmaya yardımcı olabilecek maydanoz, salatalık, ananas gibi besinlerden destek almak da etkili olabilir.  

SU TÜKETİMİ İHMAL EDİLMEMELİ

Regl döneminde yeterli miktarda su tüketmek gerekiyor. Su içmek hem ödemi ortadan kaldırmaya yardımcı olur hem de kabızlık sorununa iyi gelir. Tatlı krizlerini azaltmak için ise lifli besinlerin tüketimine önem verilmeli. Tam tahıllı ürünleri tüketmek ve öğünlerde bol sebze eklenerek lif alımı artırılabilir.

Demir seviyesinin azalabileceği regl döneminde demir kaynaklarını tüketmek de faydalı olabilir. Demir içeren bazı besinler, kırmızı et, yumurta, pancar, fındık, badem, kuru meyvelerdir. 

AĞRIYI DİNDİRMEK İÇİN BİTKİ ÇAYLARI İÇİLEBİLİR

Zencefil, nane ve adaçayı gibi çaylar tüketmek regl ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Yine regl döneminde hafif egzersizler yapmak kramp ve ağrıları azaltır. 

İŞLENMİŞ ÜRÜNLERDEN UZAK DURMAKTA FAYDA VAR

Regl döneminde salamura besinlerden ve turşudan da uzak durmak gerekir. İşlenmiş ürünler, hazır soslar ve paketli ürünlerin tüketimi de sınırlandırılmadır. Aşırı kafein alımı da regl dönemini olumsuz etkiler. Regl döneminde alkol tüketimi de ödemi artıracağı için uzak durulması gerekenler arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!