banner2

Regl dönemi ödemine son! Uzmanların önerdiği 6 formülle şişkinlik sorunu ortadan kalıyor!

Kadın vücudu, hormonların etkisiyle sürekli değişimler yaşar. Regl dönemine yaklaşırken, regl sırasında, sonrasında veya yumurtlama sürecinde su tutma seviyelerinde farklılık oluyor. Östrojenin yüksek olduğu zamanlarda ödem oluşumunu önlemek için ise yapılabilecek bazı rutinler var.

Sağlık 29.10.2022, 19:22
Abone ol
Regl dönemi ödemine son! Uzmanların önerdiği 6 formülle şişkinlik sorunu ortadan kalıyor!

Regl dönemindeki ödem nasıl engellenir? Regl dönemi şişkinliği önlenebilir mi? İşte cevaplar...

Kadınların her ay yaşadığı regl dönemlerinde vücutta ödem oluşuyor. Östrojen seviyelerindeki dalgalanmalara ve progesteronda keskin bir düşüşe bağlı olarak gerçekleşen bu durum, kadınların moral bozukluğu yaşamasına yol açıyor. Özellikle östrojen seviyeleri daha yüksek olduğunda, vücut su tutma eğiliminde oluyor. 

Sözkonusu şişkinlik genellikle regl döneminin başlamasından yaklaşık bir ila iki gün önce başlıyor. Ancak bazı kadınlar, bunu beş gün öncesinde bile yaşamaya başlayabiliyor. Adet dönemi şişkinliği, genellikle birkaç gün adet gördükten sonra ortadan kalkıyor.

Bu dönem boyunca şişkinliği gidermek için atılabilecek bazı kolay adımlar da var. 

PROTEİN AĞIRLIKLI BESLENİN

Uzmanlar muz, kavun, domates ve kuşkonmaz gibi yüksek potasyumlu gıdaların, iyi bir sıvı dengesi sağlamaya yardımcı olduğunu dile getiriyor. Kereviz, salatalık, karpuz, limon suyu, sarımsak ve zencefil gibi doğal idrar söktürücü görevi gören yiyecekler de, regl döneminde bile ödem atmayı sağlayabiliyor.

GAZ YAPAN GIDALARDAN UZAK DURUN

Brokoli, Brüksel lahanası, fasulye, lahana, karnabahar ve marul, rafinoz adı verilen karmaşık bir şeker içerir. İnsanlar, onu düzgün bir şekilde parçalamaya yardımcı olacak enzimden yoksundur, bu da gaz ve şişkinliğe yol açar. Bu yüzden özellikle regl dönemlerinde bu gıdalardan uzak durmakta fayda var.

EGZERSİZ RUTİNİNİ ATLAMAYIN

Uzmanlar regl dönemlerinde egzersiz yapmanın kalp atış hızınızı artırdığını, dolayısıyla da şişkinlik dahil olmak üzere PMS semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu belirtiyor. 2018 yılında yapılan bir araştırma, sekiz haftalık aerobik egzersizin şişkinlik ve diğer PMS semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

ALKOL ALMAYI BIRAKIN

Adet öncesi dönemde alkol kullanımı, göğüs hassasiyeti, ruh hali değişimleri ve şişkinlik gibi PMS semptomlarını artırabilir.

GAZLI İÇECEKLER TÜKETMEYİN

Gazlı içecekler geçici olarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir, ancak sizi eskisinden çok daha fazla şişirir. Yapay tatlandırıcılar kullanılan içecekler şişkinliğe neden olur. 

YEMEKLERİ EVDE YAPIN

Fırsat bulduğunuz her an yemeğinizi kendiniz yapın ve bunu bir alışkanlık haline getirmeye çalışın. Çünkü kendi yemeklerinizi yapmak şişkinliği önemli ölçüde azaltabilir.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!