banner2

Rahim ağzı kanseri nedir, belirtileri nelerdir? Rahim ağzı kanseri tedavisi var mı?

Rahim ağzı, bir kadının rahminin alt kısmını vajinasına bağlayan silindirik bir organdır. Bu kanser türü ise rahim ağzında başlar. Peki, rahim ağzı kanseri nedir, belirtileri nelerdir? Rahim ağzı kanseri tedavisi var mı? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Sağlık 20.04.2022, 17:24 20.04.2022, 17:41
Abone ol
Rahim ağzı kanseri nedir, belirtileri nelerdir? Rahim ağzı kanseri tedavisi var mı?

Rahim ağzı kanseri olan birçok kadın, hastalığın erken evrelerinde olduğunun farkına varmaz çünkü genellikle geç evrelere kadar semptomla görülmez. Peki, rahim ağzı kanseri nedir, belirtileri nelerdir? Rahim ağzı kanseri tedavisi var mı? İşte detaylar...

RAHİM AĞZI KANSERİ NEDİR?

Rahim ağzı kanseri olgularının hemen tamamında cinsel yolla bulaşan insan papilloma virüsü (HPV) bulunur. Genital siğillere yol açan bu virüsün belirli türleri rahim ağzı kanserine yol açabilir. En sık kansere neden olan iki tip HPV-16 ve HPV-18'dir. Kansere neden olan bir HPV türü ile enfekte olmak, rahim ağzı kanserine yakalanacağınız anlamına gelmez. Bağışıklık sisteminiz, genellikle iki yıl içinde HPV enfeksiyonlarının büyük çoğunluğunu ortadan kaldırır.

RAHİM AĞZI KANSERİ TEDAVİSİ NASILDIR?

Erken evrede serviks kanseri tedavi edilebilir bir kanser türüdür. Dört ana tedavi; ameliyat, radyoterapi, kemoterapi ve hedefe yönelik tedavidir. Bazen bu tedaviler, onları daha etkili hale getirmek için birleştirilebilir. Ameliyatın amacı, kanseri mümkün olduğunca fazla çıkarmaktır.

RAHİM AĞZI KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Rahim ağzı kanserinin dört aşaması vardır.

Evre 1: Kanser küçüktür. Lenf düğümlerine yayılmış olabilir. Vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmamıştır.

Evre 2: Kanser daha büyüktür. Rahim ve serviksin dışına veya lenf bezlerine yayılmış olabilir. Hala vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmamıştır.

Evre 3: Kanser vajinanın alt kısmına veya pelvise yayılmıştır. İdrarı böbreklerden mesaneye taşıyan tüpler olan üreterleri tıkayabilir. Vücudunuzun diğer bölgelerine yayılmamıştır.

Evre 4: Kanser pelvisin dışına akciğerleriniz, kemikleriniz veya karaciğeriniz gibi organlara yayılmış olabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!