banner2

Püre yerine haşlama olarak tüketin! Patates değil, onu pişirme şekli sağlığı etkiliyor

Patates, özellikle diyabet açısından sağlıksız yiyecek olarak kötü bir üne sahip. Ancak aslında patates bu riski artırmaz. Zararlı olup olmaması pişirme şekline bağlı olarak değişiyor.

Sağlık 06.12.2022, 15:27
Abone ol
Püre yerine haşlama olarak tüketin! Patates değil, onu pişirme şekli sağlığı etkiliyor

Patates, dünya çapında en çok tüketilen gıdalardan birisi ve mutfakların vazgeçilmezi. Üretim hacmi ve tüketim açısından mısır, buğday ve pirinçten sonra dünyanın en büyük dördüncü ürünü.

Çok yönlü bir sebze olan patates, haşlanabilir, fırınlanabilir, salata yapılabilir, krep olarak hazırlanabilir veya kızartılabilir. 

PATATESİ NASIL HAZIRLIYORSUNUZ? 

Ancak patates, özellikle diyabet açısından, genellikle sağlıksız bir gıda olarak kötü bir üne sahiptir. Aslında bu sebzenin kendisi kişinin diyabet riskini artırmaz. Her şey onu nasıl hazırladığınıza ve onun dışında başka ne yediğinize bağlı.

Yapılan yeni bir çalışma, sağlıksız patates klişesini ortadan kaldıracağa benziyor. Çalışma, sebzeler, patates ve gelişmekte olan tip 2 diyabet arasındaki ilişkiyi incelemeye karar verdi.

Çalışma, insanların patates yediklerinde tip 2 diyabet riskinin daha yüksek olmadığını gösterdi. Çünkü, insanların yedikleri patatesin değil, onu hazırlama şeklinin sağlık üzerinde etkili olduğu görüldü. Örneğin, patates püresi ve patates kızartması, daha yüksek tip 2 diyabet geliştirme riski ile ilişkili gibi görünebilir.

PÜRE, TİP 2 DİYABET RİSKİNİ ARTIRIYOR

Patates püresi genellikle tereyağı ve krema gibi diğer malzemelerle yapılır. Bu şeyler kişinin tip 2 diyabet geliştirme riskini artırabilir. Ek olarak, çoğu patates yemeği, tip 2 diyabet riskini artırabilecek gazlı içecekler ve kırmızı et gibi diğer yiyeceklerle ilişkilendirilir.

Kötü olmayan karbonhidrat olan patates, mineral, vitamin, diyet lifi ve protein kaynağıdır. Buğday bazlı makarna veya beyaz pirinç kullanmak yerine, patates çok daha sağlıklı bir alternatif olabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!