banner2

Pizzacıya yakın oturmak kalbi vuruyor! Mesafe kısaldıkça risk artıyor

Lezzetli ve yemesi hayli pratik olan fast food tarzındaki gıdalar sağlığı tehdit ediyor. Bilim adamları, böyle bir restorana yürüme mesafesinde yaşayanların özellikle dikkatli olması gerektiğini belirtiyor. Çünkü bu durum, kişilerin kalp ve damar sağlığı için riski artırıyor.

Sağlık 06.06.2023, 10:25 06.06.2023, 10:56
Abone ol
Pizzacıya yakın oturmak kalbi vuruyor! Mesafe kısaldıkça risk artıyor

İşten geldiniz evde yemek yok ve canınız yemek yapmak istemiyor. Böyle bir durumda hemen dışardan sipariş vermeyi düşünebilirsiniz. Ve eviniz bir pizzacı ya da hamburgerciye yakınsa muhtemelen seçiminiz bunlardan yana olacaktır. Ama bu konuda dikkat edilmesi gereken bir nokta var. 

Yapılan araştırmalar, evi fast food restoranına yakın olan kişilerin kalp sağlığı açısından risk altında olduğunu ortaya koyuyor. 

FAST FOOD RESTORANINA YAKIN OTURMAK KALBİ ETKİLİYOR

Bilim adamları yürüttükleri bir çalışmada, bir "yiyecek batağı" içinde yaşayan insanların artmış kardiyovasküler risk altında olabileceği sonucuna vardı. Yiyecek bataklığı terimi, on yıl önce ABD'de icat edildi. Bu kelime fast food restoranlarının veya marketlerin, genel olarak taze ve işlenmemiş gıda satış noktalarından sayıca fazla olduğu topluluklar için kullanılıyor. 

Çalışma, 50 yaşından sonra felç geliştirme riskinin herhangi bir fast food türüne yakınlıktan etkilenip etkilenmediğini ve ne ölçüde etkilendiğini inceledi. Araştırmacılar, 17.875 gönüllüden alınan verileri analiz etti. Bu kişilerin ortalama yaşı 64'tü. 

EVİ YAKIN OLANLARIN YAKLAŞIK YÜZDE 4'Ü FELÇ GEÇİRDİ

Ekip ikamet yerlerini, hazır gıda ve taze gıda yerlerine yakınlık oranına göre derecelendirdi. Katılımcıların sadece yüzde 28'i puanı 5'in altında olan bölgelerde yaşıyordu. Diğer bir deyişle, her üç kişiden birden azı sağlıklı gıda mağazalarının ağırlıklı olduğu bölgelerde yaşıyordu. Geri kalanlar, 6 ve üzeri olarak derecelendirilen alanlarda yaşıyordu. Yani fast food ve abur cubur restoranları bu kişilerin evinin yakınında hayli fazlaydı. 6 yıllık takipte gönüllülerin yüzde 3.8'i inme geçirdi. Puanı 6 ve üzerinde olan bölgelerde yaşayanlarda risk yüzde 13 daha fazlaydı.

Araştırmacılara göre birçok bölgede fast food restoranı bulmak, meyve tezgahı bulmaktan daha kolay. 

SÜREKLİ FAST FOOD YEMEK KANSER SEBEBİ

Bu tarz ulaşımı ve tüketimi kolay gıdaların aşırı tüketimi obezite, kardiyovasküler hastalıklar, böbrek problemleri, tip 2 diyabet, karaciğer hastalıkları gibi birçok sağlık problemi yaratıyor. İçerdikleri sodyum ise hipertansiyon ve kardiyovasküler hastalıklara neden olabiliyor. Sürekli fast food tüketmek kanser riskini de yükseltiyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!