Pfizer'ın Paxlovid adlı korona ilacına ilk onay Avrupa ülkesinden

Yapılan klinik testler ve deneylere göre ölüm oranını yüzde 89 oranında azaltan Pfizer'in Paxlovid isimli korona ilacı, Fransa'dan kullanım onayı aldı.

Sağlık 17.01.2022, 11:32
Pfizer'ın Paxlovid adlı korona ilacına ilk onay Avrupa ülkesinden

Koronavirüs salgını yeni varyantla devam ederken, bilim dünyası ve tıp dünyası hastalığa karşı yürüttüğü çalışmalarını büyük bir kararlılıkla sürdürüyor.

FRANSA'DA ARAŞTIRACAK VE ÜRETECEK

ABD'li ilaç şirketi Pfizer, hap formunda ürettiği Paxlovid adlı ilaç için Fransa'da araştırma ve üretme faaliyetlerine 5 yıl boyunca 520 milyon euro tutarında destek sunma kararı aldı.

HASTANEYE YATMA VE ÖLÜM RİSKİNİ YÜZDE 89 ORANINDA AZALTIYOR

Hap biçiminde olan koronavirüs ilacıyla ilgili yapılan laboratuvar sonuçları, hastalığın önemli ölçüde bitirilmesine yönelik bulgular ortaya çıkardı. Buna göre, Paxlovid hapının, belirtilerin başlamasından sonraki üç gün içinde hastaneye yatma veya ölüm riskini yüzde 89 oranında azalttığı tespit edildi.

PFİZER AB ÜLKELERİNDE KULLANIM İÇİN BAŞVURU YAPTI

Pfizer, koronavirüs tedavisi amacıyla geliştirilen ilacın Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde kullanımı için geçen hafta onay başvurusu yaptı.

12 yaşından büyük hastaların tedavisi için yapılan başvurunun AB'nin ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı değerlendirmeye alındığı ve sonucunun birkaç hafta içinde duyurulabileceği aktarıldı.

PAXLOVİD'İ ONAYLAYAN ÜLKELER

Paxlovid'i ABD, İngiltere, İspanya ve Güney Kore onayladı. Meksika ise kullanım onayı veren ilk Latin Amerika ülkesi olarak kayıtlara geçti.
Meksika Federal Sağlık Riskleri Komisyonu Başkanı Alejandro Svarch Perez, "Bu tedavi yöntemi, Meksika’da koronavirüs nedeniyle hastaneye yatış oranlarını azaltmanın anahtarı olacak." dedi.

120 MİLYON KUTULUK ÜRETİM YAPILMASI HEDEFLENİYOR

Pfizer, bu ay sonunda Fransa'da kullanıma sunulması beklenen haptan yıl içinde 120 milyon kutuluk üretim yapmayı hedefliyor.

Pfizer CEO'su Albert Bourla, hap üretimi konusunda Fransa'ya güvendiklerini dile getirerek, "Gerçekleştirilen reformlar ülkeyi çok rekabetçi hale getirdi. Ayrıca sağlık teknolojilerindeki bilgi birikimi, yüksek kaliteli bilim insanları ve nitelikli işçilerle Avrupa'nın en iyileri arasında." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!