Pfizer'dan kritik aşı kararı! Acil kullanım başvurusu ertelendi

Pfizer-BioNTech'en aşı konusunda kritik bir karar geldi. Firma, 5 yaş altı çocuklara Covid-19 aşısı acil kullanım başvurusunu ertelediğini duyurdu. Başvuru için denemelerin ilk sonuçları bekleneceği açıklandı.

Sağlık 12.02.2022, 16:38 12.02.2022, 16:41
Abone ol
Pfizer'dan kritik aşı kararı! Acil kullanım başvurusu ertelendi

ABD'li ilaç şirketi Pfizer ve Alman ilaç firması BioNTech'ten kritik bir karar geldi. Firma, 5 yaş altı çocuklara Covid-19 aşısı için ABD Gıda ve İlaç İdaresine (FDA) yaptıkları acil kullanım onayı başvurusunu erteledi.

SONUÇLAR FDA'YA ULAŞTIRILINCAYA KADAR BAŞVURU DONDURULDU

CNBC'nin haberine göre, ABD'li ilaç şirketi Pfizer, yaptığı açıklamada, 5 yaşından küçüklere ait 3 doz Covid-19 aşısı denemelerinin ilk sonuçları FDA'ya ulaştırılıncaya kadar başvurunun dondurulduğunu duyurdu.

Açıklamada, başvurunun tamamlanması için çocuklara yönelik 3 doz Covid-19 aşısı denemelerinin ilk sonuçlarının bekleneceği ve iki şirketin de aşıların bu yaş grubunda yüksek seviyede koruma sağladığına inandığını kaydetti.

VERİ PAYLAŞIMI TALEBİNDE BULUNDULAR

FDA Biyolojik Değerlendirme ve Araştırma Merkezi Direktörü Peter Marks, son dönemde ciddi artış görülen Omicron vakaları nedeniyle gençler ve çocuklarda artan hastaneye yatışlar nedeniyle tüm olasılıkları gözden geçirmek için Pfizer ve BioNTech'ten çocuklara yapılan 3 doz aşılama verilerinin kendileriyle paylaşılması talebinde bulunduklarını belirtti.

SONUÇLARA BAKILACAK

Beş yaş altı çocuklarda Covid-19 aşısı kullanımında ilk etapta 2 doz aşılamaların yeterli olup olmadığını değerlendirmek istediklerini vurgulayan Marks, kendilerine ulaşan yeni verilerin ardından 3 doz aşı sonuçlarını da görmek istediklerini ifade etti.
FDA'nın başvuruyu 15 Şubat'ta görüşmesi bekleniyordu.

Pfizer ve BioNTech, 5 yaş altı çocuklara Covid-19 aşısı için FDA'ya acil kullanım onayı başvurusu yapmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!