banner2

PCR testi nedir, nasıl yapılır? PCR testi ücretli mi?

Koronavirüs salgınında teşhis koyma amacıyla kullanılan PCR testi nedir ve nasıl yapılır? Zorunlu tutulan PCR testleri ücretli mi? Tüm detaylar haberimizde...

Sağlık 20.08.2021, 01:38 20.08.2021, 02:37
Abone ol
PCR testi nedir, nasıl yapılır? PCR testi ücretli mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamaların ardından ''PCR testi nedir, nasıl yapılır? PCR testi ücretli midir, zorunlu mu'' gibi sorular gündeme geldi. Vakaların kontrol altında tutulması amacıyla bazı kritik toplu alanlarda PCR testi yapılmasının zorunlu hale gelmesi konusu Kabine Toplantısı'nda ele alındı. Konuyla ilgili Erdoğan'ın açıklamaları ve detaylar haberimizde...

PCR TESTİ NEDİR? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından sonra gündeme gelen PCR, bir tanı testidir. Özellikle yaklaşık iki yıldır tüm dünyayı etkisi altına alan koranavirüs salgınıyla mücadele döneminde, virüsün tanısında PCR testlerinden sıklıkla bahsedildi. Kişinin enfekte olup olmadığını anlamak için bu testler en etkili yöntemlerdendir. PCR testi, ismini ''Polymerase Chain Reaction'' isminin kısaltılmasından almaktadır. Bu test oldukça pratik bir şekilde uygulanır. Aynı zamanda kişinin vücuduna giren virüsten nasıl etkilendiğine dair bilgi alma amacıyla da uygulanması mümkündür.

PCR testinin sonucunda değerler bazı durumlarda normalden daha yüksek çıkabilir. PCR testi günümüzde koronavirüs ile gündeme gelse de koronavirüs salgınından önce de birçok hastalığın teşhisinde uygulanan bir yöntemdi. PCR testi sonucu negatif veya pozitif olmak üzere iki şekilde olabilir. Kişinin test sonucunun pozitif çıkması, kişinin enfekte olduğu ve virüsü taşıdığı anlamına gelmektedir. Tam tersi durumda, PCR test sonucunun negatif çıkması halinde ise kişinin virüs taşımadığı anlaşılır.

PCR TESTİ NASIL YAPILIR? 

PCR testi, kişiden bir sürüntü örneği alınarak uygulanır. Kişinin burnundan ve boğazından, teste ait bir tıbbi aparat ile alınan örneklerin incelenmesi ile test sonucu belli olur. Hastalığın ilk aşamasında burundan veya boğazdan örnek alınması yeterli olabilse de, hastalığın ilerlediği anlaşılırsa havayollarından örnek alınması daha doğru bir sonuç alabilmek için gerekli olur. Buna neden olan ise, hastalığın ilerlemesine ve evresine bağlı olarak burunda veya boğazda örnek kalmama durumu ile karşı karşıya kalınması ihtimalidir. PCR testi uygulanırken kan alma işlemine gerek olmaz. PCR testlerinde yalnızca boğazdan ve burundan sürüntü yöntemi ile örnek almak mümkündür. Bu yüzden diğerlerine göre daha acısız bir test yöntemi olduğu söylenebilir.

PCR TESTİ ZORUNLU MU? 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından PCR testine ilişkin birtakım açıklamalarda bulundu. İşte o açıklamalar:

Eylülde okullarına kavuşmayı bekleyen milyonlarca öğrencimizin, çeşitli sektörlerde işlerine dört elle sarılan vatandaşlarımızın geleceğinin bu konuda kat edilecek mesafeye bağlı olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Okullarda 6 Eylül'de yüz yüze eğitim başlamasıyla, henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aşı olmayan üniversite öğrencilerimizden ve çalışanlarımızdan da düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz. Uçak ve şehirlerarası yolculuk, konser, sinema gibi toplu faaliyetler için de zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız.

PCR TESTİ ÜCRETLİ Mİ?

Koronavirüs salgınında vakaların artmasıyla beraber PCR testleriyle ilgili yeni kararlar alındı. Devlet tarafından yapılması zorunlu tutulan testlerin devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacağı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından belirtildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!