banner2

Pandemi gençleri vurdu! Araştırmalar gençlerin beyinlerinin 3 yıl erken yaşlandığını gösteriyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid 19 pandemisi, herkesin hayatında derin izler bıraktı. Can kayıplarının acısı ve eve kapanma sonrası yaşanan depresyon özellikle gençleri olumsuz etkiledi. Öyle ki ABD'li bilim adamları, pandemi sebebiyle gençlerin beyninin 3 yıl yaşlandığını keşfetti.

Sağlık 03.12.2022, 13:28
Abone ol
Pandemi gençleri vurdu! Araştırmalar gençlerin beyinlerinin 3 yıl erken yaşlandığını gösteriyor

Covid 19, herkesin hayatını öyle ya da böyle dokundu. Kimi hastalık yüzünden yakınlarını kaybetti, kiminin sağlığında kalıcı hasarlar oluştu, kiminin ise psikolojisi bozuldu. 

Kaliforniyalı bilim adamlarının bildirdiğine göre, pandemiyi atlatan gençlerin beyinleri erken yaşlanma belirtileri gösteriyor. Çalışma kapsamında, koronavirüsün hayatımıza girmesinden önce ve sonra temel beyin yapılarının gelişiminde önemli farklılıklar tespit edildi.

163 GENÇ ARAŞTIRILDI

Araştırmaya San Francisco'dan 163 genç dahil edildi. Bunlardan 103'ü kızdı. Gençlerin 81'i pandemiden önce 15-17 yaşlarındaydı. Kalan 82 kişi ise Ekim 2020 ile Mart 2022 arasında aynı yaşa ulaştı. Bu dönem, hareket ve faaliyetlerin kısıtlandığı ve kısıtlanmadığı pandemi dönemlerini kapsıyor.

Araştırmacılar gençleri MRI beyin taramalarına tabi tuttu ve karşılaştırdı. Ergenlik döneminde beyinde meydana gelen fiziksel değişikliklerin pandemi grubunda daha belirgin olduğu bulundu.

PANDEMİ BEYİNLERİNİ 3 YIL YAŞLANDIRDI

Farklılıklar o kadar önemli ki, pandemi gençlerinin beyni sanki vaktinden 3 yıl önce yaşlanmış gibi. Baş araştırmacı Dr. Ian H. Gotlib, gençlerin beklenenin aksine sanki zamanından 3 yıl önce yaşlanmış gibi olduklarını dile getirdi ve "Bu fark bizi şaşırttı çünkü tecrit bir yıldan az sürdü" ifadesini kullandı. 

Önceki araştırmalar, pandeminin gençlerin ruhsal durumunu kötüleştirdiğini, çünkü günlük yaşamlarında ciddi aksamalara ve yoğun strese neden olduğunu göstermişti.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!