banner2

Onu yiyen mide ağrısından duramıyor! Beslenme uzmanları ülseri tetikleyen gıdaları sıraladı

Mide duvarında gelişen yara olan ülserler ağrıya neden olup günlük hayatı olumsuz etkiliyor. Bu duruma sebep olan farklı etkenler var ancak beslenme semptomları ağırlaştırabiliyor. Uzmanlar bazı yiyeceklerin ve yeme alışkanlıklarının şikayetleri artırdığını belirtiyor.

Sağlık 26.09.2023, 21:14
Abone ol
Onu yiyen mide ağrısından duramıyor! Beslenme uzmanları ülseri tetikleyen gıdaları sıraladı

Ülser, mide duvarında veya ince bağırsağın üst kısmında gelişen bir yara olarak tanımlanıyor. Mide asitleri midenin koruyucu tabakasını aşındırdığında ortaya çıkan bu durum kanamalara ve yanıcı ağrıya neden olabiliyor. Uzmanlar her on kişiden birinin, hayatının bir döneminde peptik ülsere yakalandığını tahmin ediyor. 

BAKTERİLER ÜLSERE YOL AÇABİLİR

Helicobacter pylori dünya nüfusunun yarısına kadar enfeksiyona neden oluyor. Esas olarak midede yaşıyor, ancak birçok insan için sorun yaratmıyor. Ancak bazılarında kronik inflamasyona ve peptik ülserlere yol açabiliyor. 

BAZI İLAÇLAR ŞİKAYETLERİ ARTIRIYOR

Antiinflamatuar ilaçların kötüye kullanılması da ülser gelişimine çeşitli şekillerde katkıda bulunuyor. İlaçlar midenin iç duvarını tahriş ediyor ve buradaki hasarı onaran bazı maddeleri bastırıyor. 

Uzmanlar, düzenli olarak steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar alan kişilerin yüzde 30'a varan oranda peptik ülser geliştirdiğini söylüyor. Bu hastaların sayısı çok olduğundan, peptik ülser vakalarının yüzde 50'ye varan oranı antiinflamatuar ilaçların kötüye kullanılmasından kaynaklanıyor. 

BESLENME DE ÖNEMLİ

Geçmişte peptik ülser tedavisinde beslenmenin de çok önemli olduğu düşünülürdü. Ancak beslenme uzmanı Haris Dimosthenopoulos ülsere neden olan, semptomlarını kötüleştiren veya iyileşmesini engelleyen çok az gıdanın olduğunu belirtiyor. 

HANGİ GIDALAR ÜLSERİ TETİKLİYOR? 

Dimosthenopoulos "siyah veya kırmızı acı biber, kuru kırmızı biber, kırmızı biberden kaçının. Alkolü, limonu, sirkeyi sınırlayın. Fazla miktarda tuzdan ve tuz içeren hazır ürünlerden uzak durun. Kahve, çay ve kafeinli alkolsüz içecek alımınızı sınırlayın. Gazlı içeceklerden kaçının. Sigarayı bırakın." gibi tavsiyelerde bulunuyor. 

YEME ALIŞKANLIKLARINA DİKKAT!

Ülserin kalıcı olarak tedavi edilebilmesi için yeme davranışında da bazı değişiklikler yapılması gerekiyor. 

  • Rahatsızlığa neden olduğu kanıtlanmış yiyeceklerden kaçının.
  • Mide şişkinliğine neden olan çok büyük yemeklerden kaçının.
  • Gece geç saatlerde yemek yemekten kaçının.
  • Günde en az üç öğün yemek yiyin.
  • Ağır yiyeceklerden kaçının. Haşlama ve buharda pişirmeyi tercih edin.
  • Yemeğinizi iyi çiğneyin.
  • Kahveyi az miktarda ve daima yemekle birlikte tüketin.
     

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!