banner2

Onu tüketen kanser olmuyor! İşte bamyanın hiç bilinmeyen 11 faydası

Tadı ve yemeklerdeki yapısıyla bazı insanlar onu tüketmekten zevk almıyor ama bamya aslında dünyanın en faydalı sebzelerinden biri. Bibere benzeyen görünüşüyle bamya özellikle A vitamini bakımından zengin. İşte onu bol bol yemeniz için 11 neden.

Sağlık 27.09.2023, 18:50
Abone ol

Bamya bibere benzeyen görüntüye sahip bir sebze ve yüzlerce yıldır faydalı besin kaynağı olarak yetiştiriliyor. Sulu yemeği veya kızartması yapılabilen bu sebze bazı insanlar tarafından sevilmese de sağlık için oldukça yararlı. 

A vitamini bakımından zengin olan bamyanın tüketimi, sindirim, görme, cilt sağlığı ve aynı zamanda kemikleri güçlendirmeye yardımcı oluyor. Ayrıca, kolesterol seviyesini ve kan basıncını düşürmeyi sağlayarak tüm kardiyovasküler sisteme destek oluyor. 

İşte bamyanın faydalarıyla ilgili tüm detaylar. 

KİLO KAYBINA YARDIM EDİYOR

Bamya gibi lif oranı yüksek yiyeceklerin sindirimi, lif oranı düşük yiyeceklere göre daha uzun sürer. Sonuç olarak midenizde daha uzun süre kalırlar ve daha uzun süre tok hissetmenizi sağlarlar. Bu, öğünler arasında açlık sancısı veya atıştırma isteği yaşama olasılığınızın daha düşük olacağı anlamına gelir.

SİNDİRİM SİSTEMİ İÇİN FAYDALI

Sağlıklı sindirimi sürdürmek için gerekli olan çözünmeyen lif bakımından zengin olan sebze bu özelliği ile, dışkınızı toplamaya yardımcı olur ve atıkların bağırsaklarınızdan hareketini destekler. Bu, kabızlığın yanı sıra şişkinlik ve gaz gibi diğer sindirim sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bamyanın etanole karşı mide koruyucu etkisi var ve mide ülserlerinin önlenmesine yardımcı olabilir.

KOLESTEROL KONTROLÜ SAĞLIYOR

Bamya, kolesterolün azaltılmasına yardımcı olan bir tür çözünür lif olan müsilaj içerir. Müsilaj, sindirim sistemindeki safra asitlerine bağlanır ve onları vücuttan dışarı taşıyarak karaciğeri daha fazla safra asidi üretmek için kolesterol kullanmaya zorlar. Bu prosedür toplam kolesterol seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olabilir.

KANSERİ ÖNLÜYOR

Sebze zararlı serbest radikalleri nötralize ederek hücre ve DNA hasarını önlemeye yardımcı olan bileşikler olan antioksidanlar bakımından zengin. Bu, kanser hücresi gelişimi riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bamya ayrıca kanser önleyici özelliklere sahip proteinler olan lektinleri de içerir. Lektinler, kanser hücresi büyümesini engelleme ve kanser hücrelerinde apoptozu veya programlanmış hücre ölümünü tetikleme yeteneğine sahip.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Bamyadaki faydalı bağırsak bakterilerinin büyümesine yardımcı olabilecek yüksek lif bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. 

C VİTAMİNİ BAKIMINDAN ZENGİN

Vücudun enfeksiyonlarla savaşmak için beyaz kan hücreleri üretmesine yardımcı olan C vitamini bakımından da zengin olan bamya hücrelerin hasardan korunmasına ve bağışıklık sisteminin desteklenmesine yardımcı olan  antioksidanlar açısından da depo.

KAN ŞEKERİ DÜZEYLERİNİ DENGELİYOR

Bamya, şekerin bağırsaklarınızdan emilimini yavaşlatan çözünür lif içerdiğinden, kan şekerinin aniden yükselmesini önlemeye yardımcı olur. Kan şekeri seviyelerinin daha stabil olmasını sağlar ve ayrıca diyabeti önler. 

CİLDE VE SAÇA İYİ GELİYOR

Kuru ve kaşıntılı saç derileri için harika bir nemlendirici olan bamya saçları yumuşak, canlı ve parlak bir hale getirir. Bamyada bulunan C vitamini doku onarımına yardımcı olur ve genç cildin görünümünü korur. Bu da cildinizin daha genç ve canlı kalmasına yardımcı olur. 

BEYİN SAĞLIĞINI GEİŞTİRİYOR

Bamya, mikroglial hücrelerin aracılık ettiği Alzheimer ve Parkinson gibi anti-nöroinflamatuar hastalıkların tedavisine yardımcı olabilecek anti-oksidatif ve anti-inflamatuar özelliklere sahip.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUYOR

A Vitamini ve beta-karoten açısından zengin olan bamya Maküler Dejenerasyon ve Katarakt gibi yaşa bağlı görme sorunlarını önlemeye destek olur. C vitaminleri de gözlerdeki ve mukozalardaki sağlıklı dokuların desteklenmesine yardımcı olarak göz enfeksiyonlarına bağlı sağlık sorunlarına karşı koruma sağlar.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR

Bamya, osteoporoza karşı koruyabilen ve kemik kaybını yavaşlatabilen harika bir kalsiyum ve K vitamini kaynağı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!