banner2

'Omicron çok tehlikeli' demem için baskı yaptılar! Hastalığı keşfeden doktordan şok itiraflar

Omicron varyantını ilk keşfedenlerden biri olan Güney Afrikalı Dr. Angelique Coetzee, uluslararası kurumların 'tehlikeyi abartması için' kendisine baskı yaptığını itiraf etti.

Sağlık 11.02.2022, 14:49 11.02.2022, 14:57
Abone ol
'Omicron çok tehlikeli' demem için baskı yaptılar! Hastalığı keşfeden doktordan şok itiraflar

Batı basını Dr. Angelique Coetzee'nin itiraflarını konuşuyor. Koronavirüsün Omicron varyantını geçtiğimiz kasım ayında ilk keşfedenlerden biri olan bilim kadını Coetzee, İngiliz Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada çok ilginç sözler söyledi. 

'OMICRON TEHLİKESİZ' DEMEK YASAK MI?

Omicron varyantını tespit etmesinin ardından uluslararası bazı kurumların kendisiyle irtibata geçerek baskı yaptığını söyleyen Coetzee, "Hastalığın gerçekte olduğundan daha ciddi tehlikeler barındırdığını söylemem için bana baskı yaptılar. Aslında Omicron, Delta varyantına göre daha zararsız bir virüs. Omicron çoğunlukla yorgunluk ve boğazda kaşınma gibi 'hafif' semptomlara neden olur. Ancak ilk günlerden buyana yurtdışından beni arayan bilim adamları ve politikacılar, beni Omicron'un ne olduğu konusunda hiçbir fikrim olmamakla suçladı ve bu varyantı olduğundan daha ciddi göstermemi istediler" dedi. 

KLİNİK OLARAK KANITLAYIN, ÖZÜR DİLEMEYE HAZIRIM

Güney Afrika Tabipler Birliği Başkanı Dr. Coetzee, kendisine yönelik bazı çevrelerce itibarsızlaştırma kampanyası yürütüldüğüne dikkat çekerek, Omicron'un Delta kadar ciddi bir tehdit olduğunun klinik olarak kanıtlanması halinde özür dilemeye hazır olduğunu dile getirdi. 

"Beni yalan söylemekle, Omicron'u küçümsemekle suçluyorlar. 38'den fazla mutasyona sahip bir hastalığın hafif olması zaten imkansız ama daha önce de defalarca belirttim: Aşısızsanız ve ek hastalıklarınız varsa durum ciddileşebilir ama Omicron genel itibariyle hafif bir hastalıktır. Hastaları ilk elden gören benim ama politikacılar beni dinlemiyor."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!