banner2

"Oğlum oyuncak bebeklerle oynuyor!" Cinsiyetine uygun oyuncaklarla oynamayan çocukta bir anormallik yok!

Bebeklerle oynayan erkek çocuk veya arabalarla oynayan kız çocuk. Okurken mantık hatası var gibi gelebilir ancak anne babalar bu bahsettiğimizi gayet iyi anlayacak. 2 farklı cinsiyette çocuğu olanlar yukarıda bahsettiğimiz durumu neredeyse her gün yaşıyordur. Cinsiyetine uygun oyuncakları seçmeyen bir çocukta anormallik olduğunu düşünmek ise çok yanlış. Merak duygusunu gidermeye çalışan çocuğa yapılacak müdahale o oyuncağı daha çekici hale getirebilir.

Sağlık 30.06.2022, 18:16 30.06.2022, 18:34
Abone ol
"Oğlum oyuncak bebeklerle oynuyor!" Cinsiyetine uygun oyuncaklarla oynamayan çocukta bir anormallik yok!

Oyuncak seçerken cinsiyete göre mi yaklaşılmalı? Erkek çocuklar bebeklerle oynayamaz mı? Kız çocuklar araba ile oynamalı mı? İşte cevaplar...

Kızı arabalarla, oğlu bebeklerle oynayan anne babalar hemen kaygılanmaya başlar. "Nesi var bu çocuğun? Niye kendi cinsiyetine uygun oyuncaklarla oynamıyor?" gibi sorular peş peşe gelir, belki psikologların bile kapısı çalınır. 

KIZ OYUNCAĞI ERKEK OYUNCAĞI AYRIMI YAPMAYIN

Çocuklarda sağlıklı bir cinsel kimlik gelişimi için kız oyuncağı veya erkek oyuncağı ayrımı yapılmamalı. Çünkü bir çocuğun sınırlama olmadan her oyuncakla oynaması, sağlıklı bir kişilik gelişimini gösterir. Oyuncaklarda cinsiyetçi ayrımlar ya da sınırlamalar yapılırsa çocukların cinsel kimlik gelişiminde sorunlar yaşanabilir. 

Örneğin bir erkek çocuğunun bebekle oynamasına müdahale edilmemeli. Çocuklar gerçek hayatı oyunlarla canlandırır. Bir erkek çocuk bebekle oynadığında bebek annesini temsil ediyor olabilir. Bu oyunlar cinsel kimlik ve rol algısı için faydalı olabiliyor. Eğer oyuncak çocuğun elinden alınırsa ya da “Kızlar bebeklerle oynar.” gibi cinsiyetçi söylemlerde bulunulursa çocuğun bebeklere ilgisi daha da çok artabilir.

Aynı şekilde kız çocuklarının da oyuncak tercihlerine müdahale edilmemeli ya da sınırlar konulmamalı. Çocuklar birçok beceriyi oyunlar sayesinde kazanır ve içsel çatışmalarla baş etmeyi bu şekilde öğrenebilir. Örneğin bir kız çocuk arabayla oynarken işe gitmekte olan babasını canlandırıyor olabilir. Çocuğa “kızlar arabayla oynamaz.” gibi tepkiler verilmemeli.

OYUNCAK ŞİDDETİ ÇAĞRIŞTIRMAMALI

Asıl önemli olan hem kız hem de erkek çocukları için şiddeti çağrıştıran ya da öfke davranışları sergileyebilecekleri tabanca, silah vb. oyuncaklarla oynamalarının önüne geçmek.

Oyuncak seçimleri yapılırken çocuğun zeka gelişimini destekleyici, öğretici tercihler yapılmalı. Eğitici oyuncaklar eğlenceli oldukları kadar çocukların kendilerini ve çevrelerini tanımalarına da yardımcı olur. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!