Yandex Metrica

Sitede Ara

Öfkelenen kişi neden kızarır? Kızgınlık anında vücutta bakın neler oluyor

Öfkelenen kişi neden kızarır? Kızgınlık anında vücutta bakın neler oluyor

Gün içinde olaylara karşı verdiğimiz tepkiler değişkenlik gösterir. Bazı olaylara çok sevinir bazı olaylara üzülür bazılarına ise öfkeleniriz. Her duygunun fiziksel olarak da bir karşılığı var. Peki öfkelendiğimizde vücudumuzda ne gibi değişimler yaşanır?

Sağlık

11.05.2024, 17:06

Hayat koşuşturmacası içinde duygudan duyguya koşuyoruz. Yaşadığımız olaylar bizi sevdirebiliyor, üzebiliyor ya da öfkelendirebiliyor. Tüm bunlar duygusal hisler gibi görünse de fiziken de insanı bazı değişimlere uğratıyor. 

Fiziken insanı en çok değiştiren duygulardan biri öfke. Bir kimse öfkelenir öfkelenmez fiziksel olarak işaretler devreye girmeye başlıyor. 

Glüten hassasiyeti olanlar sık tüketiyor! Tam tahıl özelliği ile kalbi koruyor, şekeri dengeliyor Glüten hassasiyeti olanlar sık tüketiyor! Tam tahıl özelliği ile kalbi... Haberi Görüntüle

ÖFKE ANINDA ADRENALİN SALGISI ARTIYOR

Öfkelenen kişide enerjiyi artıran adrenalin salgısı artar. Böbrek üstü bezi vücuda anlık enerji sağlamak için adrenalin adlı stres hormonunu devreye sokar. Nefes alıp verme sıklaşır. Vücuda daha fazla oksijen sağlanmaya çalışılır. Öfkelenen kişinin kalp atışları hızlanır. Kan dolaşımını artıracak sistem devreye girer. Şah damarlarının özellikle yüz ve alındaki bölümleri genişler.

Patates ve et o yaş grubuna hiç iyi gelmiyor! Diyetisyenlere göre sindirim sistemini bozuyor Patates ve et o yaş grubuna hiç iyi gelmiyor! Diyetisyenlere... Haberi Görüntüle

Sakın pahalı ürünlere para vermeyin! O içecek komple cilt bakımı sağlıyor Sakın pahalı ürünlere para vermeyin! O içecek komple cilt bakımı... Haberi Görüntüle

ÖFKE ANINDA NEDEN KIZARIRIZ?

Sindirim yavaşlar. Kaslar gerginleşir ve titremesi artar. Boğaz kurur. Terleme artar, deri direnci azalır. Seste çatlaklık başlar. Gözler kararır, kan damarları genişlediği için kızarma veya şişme meydana gelebilir.

Bunların yanı sıra unutkanlık, uykusuzluk, acelecilik, aşırı yemek yeme veya yememe, konsantrasyon ve dikkat problemi, ilaç kullanımı, böbrek fonksiyonlarında problemler, sinir sistemi rahatsızlıkları ve dolaşım sorunları da çok ilerlemiş ve içe atılmış öfkelerde görülebilen belirtilerdendir. 

Öfke anında vücut savunma mekanizmasına geçtiği için fazla enerji üretir. Çok ağır şeyleri öfke anında basitçe kaldırabilmek de işte bu sebeple mümkün hale gelir. 

Meğer yumurtayı yanlış yerde saklıyormuşuz! Bozulmasına yol açıyor! İşte buzdolabındaki en güvenli yer Meğer yumurtayı yanlış yerde saklıyormuşuz! Bozulmasına yol açıyor! İşte buzdolabındaki... Haberi Görüntüle

ANNELER ÖFKE ANINDA BEBEĞİNİ EMZİRMEMELİ

Çok büyük bir enerji birikimi olan öfke anında annelerin bebeğini emzirmemesi gerekir. Çünkü sinir ve hırs süt yoluyla bebeğe geçer. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading