Yandex Metrica

Öfke sağlığa zarar veriyor! Kontrolsüz öfke hem sağlığı hem ilişkileri yaralıyor!

Öfke sağlığa zarar veriyor! Kontrolsüz öfke hem sağlığı hem ilişkileri yaralıyor!

Mutluluk, hüzün, heyecan gibi öfke de insanoğluna özgü bir duygu. Ancak öfkenin kontrol edilebilmesi büyük önem arz ediyor. Çünkü kontrolsüz öfke kişinin hayatında yıkıcı bir etkiye sahip.

Sağlık

23.01.2024, 19:29

Öfke kişiye zarar verir mi? Öfke kontrolü nasıl sağlanır? Öfke şiddete dönüştüyse ne yapmalı? İşte cevaplar...

Yaşadığımız ya da şahit olduğumuz negatif olay ve durum karşısında zaman zaman öfkelenebiliriz. Mutluluk ve hüzün gibi gayet doğal olan öfke kontrol edilmezse işler çığırından çıkabilir. 

Tedavi için Türkiye'yi seçti, yaptığı harcamaya kendisi bile şaşırdı! 29 yaşındaki Bryn Elise: Amerika'da çok pahalıya mâl olurdu Tedavi için Türkiye'yi seçti, yaptığı harcamaya kendisi bile şaşırdı! 29... Haberi Görüntüle

ÖFKE, İNSANİ İLİŞKİLERİ ETKİLER

Öfke sırasında sergilenen davranış şekli kişiden kişiye değişir. Önemli olan öfkeyi tamamen ortadan kaldırmak değil, sağlıklı ifade edilmesini sağlamaktır. Çünkü bu his şiddetine bağlı olarak kişinin sağlığı, iş, arkadaş, aile ilişkileri gibi hayatın birçok alanında ciddi anlamda yıkıcı etkilere sebebiyet verebilir. 

Öfkesini kontrol edemeyen kişinin hayattaki ilişki dinamikleri zarar görmeye başlamışsa, iş ve okul gibi yerlerde problemler yaşıyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekir.

Körlüğe yol açan yeni nesil diyabet ilacı kanserden koruyormuş! İnsülin kullanan kişilerle karşılaştırıldı Körlüğe yol açan yeni nesil diyabet ilacı kanserden koruyormuş! İnsülin... Haberi Görüntüle

ÖFKE SAĞLIĞA ZARAR VERİYOR 

Ürolog Akif Diri yatakta mutluluğun sırrını açıkladı: Mutfak tezgahından eksik etmeyin Ürolog Akif Diri yatakta mutluluğun sırrını açıkladı: Mutfak tezgahından eksik... Haberi Görüntüle

Öfke ile ilgili sorun yaşandığında belli bir süre sonra bedensel rahatsızlıklar ortaya çıkar. Öfkenin ilk etkilediği sistem ise kan dolaşımı. Kronik öfke kontrol sorunu yaşayan bireylerde yüksek kan basıncına bağlı problemler ortaya çıkar. Aynı zamanda kas iskelet problemleri, baş ağrıları, sindirim sorunları öfke kontrolünde zorluk yaşayanlarda sıkça görülür.

Öfkeyi sağlıklı ifade etmeyi öğretmek, bunun üzerine çalışmak temel amaç olmalı. Öfke ile kurulan ilişki, değiştirilip savunulması gereken, saldırgan bir durum olmaktan çıkarılmalı. Bunun için de duygunun farkındalığının sağlanıp kabul edilmesi gerekiyor. 

Yağ değil adeta ilaç! Kalbi koruyor, felci önlüyor, cildi güzelleştiriyor! Her gün yarım çorba kaşığı içen uzun yaşıyor Yağ değil adeta ilaç! Kalbi koruyor, felci önlüyor, cildi güzelleştiriyor!... Haberi Görüntüle

ÖFKE DUYULAN YERDEN UZAKLAŞMAK İYİ GELİR

Öfkeli hissedildiğinde olay yeri ve kişisinden 10-15 dakika uzaklaşmak o an için faydalı olabilir. Kişinin gündelik hayatında duygu ve düşüncelerine odaklanıp onları iyi tanımaya çalışması faydalıdır.

Çocuğunuzun dili çileğe benziyorsa kardiyoloğa gidin! O organı için büyük tehlike Çocuğunuzun dili çileğe benziyorsa kardiyoloğa gidin! O organı için büyük... Haberi Görüntüle

OLUMSUZ KELİMELERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Gündelik hayat içerisindeki “asla, mümkün değil, olmaz” gibi negatif, reddedici kelimelerden uzaklaşmak da önemli. Solunum, gevşeme egzersizleri faydalı olur. Bu tip egzersizler öfke anında yükselen kan basıncını dengelemekte, solunumu düzenler, öfkenin sakinlemesini sağlar.

Kontrol edilemeyen, sağlıklı ifade edilemeyen öfkenin beraberinde bazen şiddet gelebilir. Karşımızdaki kişi, öfke sorununa paralel şiddet eğilimi gösteriyorsa yardım almaya yönlendirmek gerekir. Şahit olduğumuz durumlarda sakinleşmesi, düşünmesi yönünde telkinler vermek, şiddeti yönlendirdiği kişi bizsek ortamdan uzaklaşmak en doğrusu olacaktır.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading