banner2

O takviye hastalık süresini kısaltıyor! Kullananlar iki gün erken iyileşiyor

Vücudun sağlıklı işleyişi için mutlaka alınması gereken takviyeler var. Çinko da bunlardan biri. E ve kabuklu yemişlerden elde edilen çinko, bağışıklık sistemini güçlendirebiliyor. Söz konusu takviye, hamile kadınlar tarafından da doktor onayı ile mutlaka kullanılmalı. Zira fetüsün sağlıklı gelişimini destekliyor.

Sağlık 01.02.2023, 18:30
Abone ol
O takviye hastalık süresini kısaltıyor! Kullananlar iki gün erken iyileşiyor

Çinko vücudun sadece küçük miktarlarda alması gereken bir element. Aynı zamanda iyi bir antioksidan. 

Antioksidanlar, kalp hastalığı, kanser ve diğer ciddi sağlık koşullarına katkıda bulunan hücre hasarını önlemeye yardımcı olduğu için çinko oldukça önemli. 

SOĞUK ALGINLIĞI SÜRESİNİ KISALTIR

Çinko, mikroplarla savaşan bağışıklık sistemi hücrelerinin oluşturulmasına yardımcı oluyor. Pastil ve takviyeler nezle olmayı engellemiyor, ancak nezleyi daha hızlı atlatmaya yardımcı olabilyor. 2021'de yapılan bir araştırma, çinko alanların almayanlara göre hastalık anında iki gün önce daha iyi hissetmelerine yardımcı olduğunu gösterdi. 

GÖZ SAĞLIĞINI KORUR

Çalışmalar, diğer göz sağlığı vitaminleriyle birlikte 80 mg çinko takviyesi almanın ileri yaşa bağlı makula dejenerasyonu  ve görme kaybı riskini %25 oranında azaltabileceğini gösteriyor. Retina, yüksek bir çinko konsantrasyonuna sahip. Takviye şeklinde ekstra çinko, retinanın hücre hasarına neden olan zararlı serbest radikallerden korunmasına yardımcı olabilir.

KAN ŞEKERİNİ DÜŞÜRÜR

Tip 2 diyabeti olan kişilerde genellikle düşük çinko bulunur. Bazı uzmanlar, bu düşük çinko seviyelerinin hastalığı hızla kötüleştirebileceğine inanıyor. Diğer çalışmalar, çinkonun tip 2 diyabetli kişilerde kan şekerini ve yüksek kolesterolü azaltabildiğini gösteriyor. Bu koşullar inme ve kalp hastalığı riskini artırıyor. 2021'de yapılan bir inceleme de, çinkonun gebelik diyabeti olan kadınlarda kan şekeri düzeylerini de iyileştirebileceğini gösteriyor.

YARALARIN HIZLI İYİLEŞMESİNİ SAĞLIYOR

Doğrudan cilde uygulanan çinko oksit, bebeklerde pişik için kanıtlanmış bir tedavi yöntemi olabilir. Aynı zamanda bir nem bariyeri görevi görerek bebeği ek tahrişten korumaya yardımcı oluyor. 

SPERM KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Yapılan bir çalışma, kısırlık yaşayan kişilerin çinko takviyesi aldıktan sonra sperm kalitesinde bir iyileşme gördüklerini gösterdi. 

Bazı deniz ürünleri, et ve kümes hayvanları doğal olarak yüksek çinko içeriyor. Ekmek ve tahıl gevrekleri gibi çinko takviyeli ürünler de var. Her gün ihtiyacınız olan çinko miktarı ise yaşınıza, cinsiyetinize ve hamile veya emziriyor olmanıza bağlı olarak değişiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!