banner2

O hastalık kadınlarda daha hızlı ilerliyor! Peki neden? Sorun beynin yapısıyla mı alakalı?

Son yıllarda adı en sık duyulan hastalıklardan olan Alzheimer kadınlarda erkeklere göre daha hızlı ilerliyor. İsrail'de yapılan bir araştırmaya göre bunun nedeni hastalığa yakalanan kadınların beynindeki moleküler bir mekanizma. Çalışma, kadınların bilişsel yeteneklerinde yaşanan hızlı gerilemenin sebebini böylelikle ortaya koyuyor.

Sağlık 10.05.2023, 12:10 10.05.2023, 13:09
Abone ol
O hastalık kadınlarda daha hızlı ilerliyor! Peki neden? Sorun beynin yapısıyla mı alakalı?

Bunamanın ana nedenlerinden biri olan Alzheimer kadınların bilişsel yeteneklerinde erkeklerden daha hızlı düşüşe neden oluyor.

Bu durum uzun zamandır biliniyordu ancak nedenleri henüz netlik kazanmamıştı. Ancak kadınlarda daha hızlı seyretmesinin nedeni konusunda şu bir gerçek ki, beynin yapısındaki değişikliklerden kaynaklanmıyor. Durumun ana sebebi bunamadan muzdarip kadınların  bilişsel yeteneklerindeki değişiklikler.

KADINLARIN BEYNİNDE MOLEKÜLER MEKANİZMA BULUNDU

Kudüs İbrani Üniversitesi'nden Prof. Hermona Soreq tarafından yönetilen araştırma ise konuya netlik kazandırdı diyebiliriz. Çünkü ekip çalışma kapsamında kadın Alzheimer hastalarının beyninde yer alan moleküler bir mekanizmayı keşfetti. 

BİLİŞSEL GERİLEMEYİ HIZLANDIRIYOR

Çalışma, ilk kez küçük RNA parçalarından oluşan bir aile ile kadınlarda hastalık gelişme hızı arasında doğrudan bir ilişki olduğunu keşfetti. Araştırmacılar, Alzheimer'lı kadınlar arasında hızlı bir bilişsel bozukluk gördü ancak bunun kadınların beyin yapısına yansımadığı bulundu. Beyindeki RNA depolarındaki düşüşün kadınlarda bilişsel gerilemenin gelişmesinde bir hızlanmaya neden olduğu söylendi. 

Söz konusu çalışma, kadınlar arasında Alzheimer gelişiminin kontrol mekanizmalarına yeni bir ışık tutuyor ve sadece kadınlarda demansın gelişme şekli ve bilişsel göstergelerdeki hızlı düşüş değil, aynı zamanda semptomların tedavi edilebilmesi konusundaki önemli farklılıkları da vurguluyor.

Araştırma ile kadınların beyinlerinde meydana gelen süreçler ve şimdiye kadar sunulan tedavi protokolünün neden tatmin edici olmadığı konusunda ilk kez moleküler bir açıklama getiriliyor. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!