banner2

O hastalık insanların kalbini vurdu! Damar sertliği olanlar risk grubunda

Kovid 19 hayatımızda büyük ve derin izler bırakarak geride kaldı. Ancak bazı insanlar sağlıkları üzerindeki etkilerini hala atlatabilmiş değil. Özellikle eskiden kalp hastalığı öyküsü olanlar virüs sebebiyle hala sıkındı yaşıyor. Damar sertliği olanlarda hastalığın yol açtığı ani kalp krizi riski her zaman var.

Sağlık 30.09.2023, 20:18
Abone ol
O hastalık insanların kalbini vurdu! Damar sertliği olanlar risk grubunda

2019 yılında hayatımıza giren Kovid 19 çok kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Evlere kapanan ve hayatını 4 duvar arasında geçirmeye çalışan insanlar kendilerini böyle korumaya çalıştı. 

Virüs bulaşan insanların bazıları kısa sürede ayağa kalkarken bazılarında hala etkisi sürüyor. Özellikle de kalpte. Peki hastalığın gerçekten böyle bir etkisi var mı?

KORONADAN ÖLENLERİN ARTERLERİ İNCELENDİ

New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi'ndeki araştırmacılar damar sertliği öyküsü olan ve Kovid-19'dan ölen sekiz erkek ve kadının arterlerinde bu virüsü tespit etti. Ayrıca koronavirüs, normalde atardamarlardaki gereksiz yağ moleküllerini reddederek kalbi koruyan makrofajlar adı verilen yerel bağışıklık hücrelerinin içinde de bulundu. 

VİRÜS İLTİHAPLI BİR ORTAMA YOL AÇIYOR

Bilim insanlarına göre virüs, plak büyümesini, yırtılmasını ve kalbe, beyne ve diğer önemli organlara kan akışının engellenmesini kolaylaştırabilecek son derece iltihaplı bir ortam yaratıyor.

DAMAR SERTLİĞİ OLANLAR RİSK GRUBUNDA

Araştırmalar ayrıca, koronavirüsün atardamarlarında zaten büyük miktarda plak bulunan insanları daha fazla etkilediğini ortaya çıkardı. Bu, damar sertliği olan kişilerin neden Kovid-19'a karşı daha savunmasız olduğunu kısmen açıklıyor.

Ekip, çalışmayı daha yeni varyantlara maruz kalan kişilerde tekrarlamayı planlıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!