banner2

O hastalık artık zayıf insanları da etkiliyor! Uzmanlara göre tek çare Akdeniz diyeti

Sağlıksız beslenme, fazla kilolu olmak ve hareketsizlik karaciğer yağlanmasının en önemli sebeplerinden. Bu durum ise söz konusu organda kanser dahil birçok ciddi hastalığa neden olabiliyor. Beslenme uzmanlarına göre karaciğerdeki yağlanmanın önüne geçmek için Akdeniz diyetinin benimsenmesi lazım.

Sağlık 21.09.2023, 18:17
Abone ol

Karaciğer yağlanması, dünyada kronik karaciğer hastalığının en yaygın nedeni. Dünya genelinde yetişkinlerin yüzde 20 ila 30'unun yetersiz beslenme nedeniyle karaciğerlerinde yağ birikimi olduğu tahmin ediliyor. Üstelik oranlar her geçen gün artarken artık sadece fazla kilolu insanları etkilemiyor. 

BAZI HASTALIKLAR YAĞLANMA RİSKİNİ ARTIRIYOR

Karaciğer sirozu ve kanserine yol açabilen karaciğer yağlanması kişide obezite, tip 2 diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, kronik böbrek hastalığı ve hipertansiyon varsa daha tehlikeli bir hal alıyor. 

İspanyalı bilim adamlarına göre, karaciğerdeki yağın önlenmesi ve tedavisi için en etkili adım diyet ve yaşam tarzının iyileştirilmesi.

KARACİĞERDEKİ YAĞ NASIL AZALTILIR? 

Araştırmacılar aşırı kilolu veya obez hastaların vücut ağırlığının yüzde 7 ila 10'unu vermesi gerekiyor. Bu ise her gün alışık olduklarından 500-1000 kalori daha azını sağlayacak bir diyetle sağlanmalı. Ayrıca düzenli egzersiz yapmaları da oldukça önemli. Vücut ağırlığından bağımsız olarak yağlı karaciğer hastalarının takip etmesi gereken diyet ise, işlenmiş gıdaları ve fruktoz ilaveli ürünleri içermemeli. 

HANGİ GIDALAR TERCİH EDİLMELİ?

Peki uygulayacakları diyet tam olarak nasıl olmalı? Bilim insanları bu noktada Akdeniz diyetinin hastalara önemli ölçüde yardımcı olabileceğini belirtiyor. Meyve ve sebzeler, tam tahıllar, yağlı balıklar ve sızma zeytinyağı bu kişilerin olmazsa olmaz besinleri sayılmalı. Ayrıca günde 2-3 fincan kahve içilmeli. Bol miktarda su tüketilmeli. Her gün probiyotiklerle zenginleştirilmiş yoğurt yemek de oldukça faydalı. 

BU YİYECEKLERDEN UZAK DURUN

Ancak, zayıf insanlarda bile karaciğer yağlanmasını artıran bazı yiyecekler de var. Bunlar kırmızı ve işlenmiş etler, abur cuburlar ilk sırada. Araştırmacılar fruktozun da karaciğerde yağ birikmesine önemli ölçüde katkıda bulunduğunu vurguluyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!