banner2

O hastalığı önlemek artık mümkün! İtalyan bilim insanları formülü açıkladı! 2 fincan içen korunuyor

Çağımızın en ölümcül hastalıklarından olan Alzheimer genç yaşlı dinlemiyor. Tedavisi henüz bulunamayan hastalığa karşı atılacak en önemli adım korunma yöntemlerini bilmek. İtalyan bilim insanları bunun en pratik formülünü buldu. Onlara göre günde 2 fincan espresso içmek Alzheimer'dan korunmanın en etkili yolu.

Sağlık 17.09.2023, 17:26 17.09.2023, 17:51
Abone ol
O hastalığı önlemek artık mümkün! İtalyan bilim insanları formülü açıkladı! 2 fincan içen korunuyor

Kafein birçok insan için günlük bir alışkanlık ve enerji kaynağı. Ancak bir fincan espressoyu yudumlamak sadece sabaha iyi başlamak anlamına gelmiyor aynı zamanda sağlıklı beslenme ile de yakından ilgili. 

İtalya'daki Verona Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma, espressonun kafeinden çok daha fazlasını sunduğunu ortaya koyuyor.

ESPRESSO ALZHEIMER'I NASIL ÖNLÜYOR?

Bilim insanları espresso ekstraktının, Alzheimer hastalığıyla yakından bağlantılı bir protein olan tau proteininin beyinde birikmesini engelleyebildiğini buldu. 

TAU PROTEİNİ NEDİR?

Tau proteinleri sağlıklı bireylerde beynin yapısal bütünlüğünün korunmasında çok önemli bir rol oynuyor. Bununla birlikte, bu proteinlerin birikmesi, Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli sinirsel bozuklukların ayırt edici özelliği olarak kabul ediliyor. Tau proteini lifleri beyinde biriktikçe bireylerde hafıza kaybı, muhakeme yeteneğinin bozulması, başıboş dolaşma ve ruh halinde değişimler gibi belirtiler görülmeye başlıyor. 

Araştırmacılar, düzenli espresso tüketiminin bu sorunlu protein birikimlerinin gelişimini ve davranışını nasıl etkilediğine ışık tutmak için bu çığır açıcı çalışmayı başlattı.

Espresso bileşikleri tau proteininin birikmesini engelledi ve önceden var olan tau fibrillerine bağlanma kapasitesi sergiledi. Espresso ekstraktı ve kafein bileşiklerinin konsantrasyonu arttıkça tau lifleri kısaldı. En önemli etki ise, tam bir espresso ekstraktı kullanıldığında gözlemlendi.

GÜNDE 2 YA DA 3 FİNCAN İÇİN

Araştırmanın yazarlarına göre, her gün iki veya üç fincan espresso tüketmek, kan-beyin bariyerini aşabilen ve nöroprotektif etkilerini gösterebilen önemli miktarda kafein ve genistein sağlıyor. 

2018'DE DE BENZER BİR ARAŞTIRMA YAPILMIŞTI

Bunun kahve tüketimini Alzheimer ile ilişkilendiren ilk çalışma olmadığını belirtmekte fayda var. 2018'de de araştırmacılar, düzenli kahve tüketiminin ilerleyen yaşlarda Alzheimer veya Parkinson hastalığına yakalanma riskini azaltabileceğini keşfetmişti.

Kanada'daki Krembil Beyin Enstitüsü'ndeki bilim adamları, hafif kavrulmuş, derin ve koyu kafeinsiz kahve dahil olmak üzere çeşitli kahve karışımlarını inceledi. Araştırmaları, kahve çekirdeği kavurma işlemi sırasında oluşan, fenilindanlar olarak bilinen bir grup bileşiği ortaya çıkardı. Bu fenilindanlar, kahvenin karakteristik acılığına katkıda bulunurken  Alzheimer ve Parkinson hastalarının beyinlerinde yaygın olarak birikintileri bulunan iki protein olan amiloid-beta ve tau proteinleri arasındaki etkileşimi engelliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!