banner2

O bitkinin çayı Alzheimer'a çare olabilir! Farelerde bunama belirtilerini yok etti

Göz alıcı renkleri ile dikkat çeken hibisküs çiçeği, sağlık için çok faydalı. Hoş bir kokusu olan bu bitki ile yapılan çay özellikle gribe karşı adeta koruyucu kalkan görevinde. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan hibisküs, bünyeyi kansere karşı da koruyor. Fareler üzerinde yapılan bir deney, bitkinin bunama belirtilerini de ortadan kaldırdığını gösteriyor.

Sağlık 19.09.2023, 19:39
Abone ol
O bitkinin çayı Alzheimer'a çare olabilir! Farelerde bunama belirtilerini yok etti

Amber veya hatmi çiçeği olarak da anılan hibisküs, ebegümeci ailesine ait çiçek türünden biri. Rengi ve kokusuyla insanı etkileyen bu çiçek, sağlık için de çok faydalı.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Ülkemizde genellikle çay olarak tüketilen hibiskus kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirmek için sık kullanılıyor. Grip ve nezleye iyi gelen hibiskus çayı tansiyon, kolesterol gibi hastalıklara karşı da etkili. 

Hibisküs özellikle öksürüğün geçmesi için tüketilebiliyor. Mide ve akciğer kanserini önlüyor. Antibakteriyel özelliği ile mantar oluşmasınını engelliyor.

HİBİSKÜS ÇAYI KANSERİ ÖNLÜYOR

Karaciğer yağlanmasının önüne geçen mucize çiçek, böbrek taşının oluşmasını da önlüyor. Hibiskus, kan basıncını düzenlediği için uzun vadeli oluşacak olan kalp ve damar rahatsızlıkları riskini de ortadan kaldırıyor. Çayı, antioksidan içeriğinin önemli oranda olması sebebiyle kanser türlerine karşı vücudu koruyor.

Öte yandan son yapılan araştırmalar, hibisküs bitkisindeki bir bileşiğin Alzheimer hastalığına karşı savaşma potansiyeline sahip olduğunu ortaya koyuyor.

POSTECH Yaşam Bilimleri Bölümü'nden Profesör Kyong-Tai Kim ve doktora adayı Kyung Won Jo, hibisküsün gossipetinin beyindeki bağışıklık hücrelerini aktive ettiğini keşfetti. Araştırmaları ayrıca, bu mikroglianın Alzheimer hastalığı olan kişilerde bilişsel işlevi iyileştirmek için beyindeki beta-amiloidi temizleyebildiğini gösterdi.

Alzheimer'ın ana nedenlerinden biri, beyindeki nöronların etrafındaki kümelerde amiloid β (Aβ) adı verilen bir proteinin birikmesi. İşte hastalık da Aβ ve Tau protein kümelerinin beyin dokusunda birikintiler oluşturmasıyla başlıyor. Mikroglia, beyni korumak için bu tür agregaları birleştiriyor. Bununla birlikte, Aβ'lere sürekli maruz kalma sonunda mikrogliayı tüketerek kronik bir inflamatuar yanıta ve sinir hücresi hasarına yol açıyor. Sonuç olarak, hasta bilişsel gerileme ve hafıza kaybı yaşıyor. 

HİBİSKÜS ALAN FARELERİN HAFIZALARI NORMALE DÖNDÜ

Araştırma ekibi, üç ay boyunca intragastrik uygulama yoluyla Alzheimer'lı farelere goscipetin verdi. Farelerin bozulmuş hafızaları ve bilişsel yetenekleri neredeyse normale döndü. Ayrıca Alzheimer olan beyin dokusunda yaygın olarak bulunan çeşitli Aβ kümelerinde bir azalma gördüler.

HİBİSKÜS ÇAYI TARİFİ

Hibisküs çayını hazırlamak ise çok kolay. Bunun için bir tatlı kaşığı kuru hibiskus bitkisi ve sıcak su yeterli. 1 su bardağı suyu kaynatın ve bir fincana koyun. İçine bir tatlı kaşığı hibiskus kurusu ekleyin. Ağzını kapatıp 10-15 dakika bekletin. Çayı süzdükten sonra afiyetle içebilirsiniz.

HİBİSKÜSLÜ İÇECEKLE FERAHLAYIN

Tabi bu çiçekten sıcak yaz günlerinde ferah bir içecek de hazırlayabilirsiniz. Bir litre kaynamış suyun içine 2 yemek kaşığı hibiskus kurusu ekleyin, 10-15 dakika demleyin. Oda sıcaklığında soğumaya bıraktıktan sonra buzdolabına alın ve iyice soğutun. İçine nane yaprakları ve buz ekleyerek servise hazır hale getirin.,

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!