banner2

Nohutun sağlık için yararları nelerdir? Nasıl nasıl tüketilir?

En sık tüketilen baklagillerden nohut, tam anlamıyla sağlık deposu. Lif ve protein bakımından zengin olan nohut özellikle şeker hastaları için eşsiz. İşte nohut yemeniz için 6 neden.

Sağlık 25.03.2023, 20:03
Abone ol
Nohutun sağlık için yararları nelerdir? Nasıl nasıl tüketilir?

Geçmişi MÖ 8000 civarında Neolitik seramik öncesi döneme kadar uzanan nohut, oldukça besleyici bir baklagil türü. Bugün 50'den fazla ülkede bulunabilen nohutu en çok yetiştiren ülke ise Hindistan.

Lif ve protein açısından zengin olan nohut birkaç temel vitamin ve mineral içeriyor. Zayıflama noktasında da diyette dengeleme sağlıyor. 

KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR

Glisemik indeksi düşük olan kuru nohut, vücut tarafından yavaş sindirilir. Bu özellikle şeker hastaları için önemli.

SİNDİRİME YARDIMCI OLUYOR

Rafinoz adı verilen çözünür bir lif bakımından yüksek olan bu baklagil, bağırsak hareketlerini daha kolay ve daha düzenli hale getirmeye yardımcı olabiliyor. 

KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Nohuttaki çözünür lif, kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor. Bu da kalp hastalığı riskini azaltıyor. 

KANSERİ ÖNLÜYOR

Nohut, bütirik asit adı verilen kısa zincirli bir yağ asidi üretilmesini sağlıyor. Yapılan bazı çalışmalar bunun kolon kanseri riskini azaltabileceğini gösteriyor. Baklagil aynı zamanda likopen ve saponin gibi diğer kanserle savaşan bileşiklere de sahip.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİYOR

Kalsiyum, magnezyum, lif ve diğer besinleri içeren nohut, kemikleri güçlendiriyor. 

RUH SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR

Söz konusu baklagil, hafıza, ruh hali, kas kontrolü, diğer beyin ve sinir sistemi aktivitelerinde önemli rol oynayan kimyasalların üretilmesine yardımcı olan bir madde olan kolin içeriyor. 

NOHUT NASIL TÜKETİLİR? 

Nohutu salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Zeytinyağı, sarımsak, limon suyu ve tahinle ezerek humus yapabilirsiniz. Çorba ve güveçlerde et yerine nohut kullanabilirsiniz. Kimyon, sarımsak, kırmızı biber ve kişnişle ezip küçük toplar halinde parçalayarak ve çıtır çıtır olana kadar kızartarak falafel yapabilirsiniz. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!