banner2

Neden bu kadar çok sevdiğimiz ortaya çıktı! Bağımlılık yapıyormuş

Beyaz ekmeğin zararları tüm uzmanları ortak paydada buluştursa da insanlar bir türlü bu lezzetten vazgeçemiyor. Çünkü ekmek özellikle açken, kokusu, görüntüsü ve çıtırlığı ile insanı adeta bağımlı hale getiriyor. Yine de beyaz ekmeğin sağlık için zararlarına bir kez yakından bakalım.

Sağlık 27.01.2023, 18:38 27.01.2023, 19:12
Abone ol
Neden bu kadar çok sevdiğimiz ortaya çıktı! Bağımlılık yapıyormuş

Kahvaltıların vazgeçilmezi ve yemeğin suyuna en çok yakışan yiyecek... Beyaz ekmek evlere her gün mutlaka giren bir gıda maddesi. Ancak bu, yeri başka hiçbir ekmek çeşidiyle doldurulamayan lezzet, sağlık için çok fazla olumsuz etkiye yol açıyor. 

BEYAZ EKMEK BAĞIMLILIK YAPIYOR

İşin ilginç kısmı, zararlarını kısmen bildiğimiz beyaz ekmekten bir türlü vazgeçemiyor oluşumuz. Çünkü lezzeti bizi cezbediyor. Beyaz ekmeğin tadı, kepek, tam buğday, çavdar ve yulaf ekmeğinden daha lezzetli. Tıpkı kola, sigara ve şeker gibi beyaz ekmek de bağımlılık yapıyor. Bu aslında karbonhidrat bağımlılığından kaynaklı bir durum. 

HİÇBİR BESLEYİCİ DEĞERİ YOK

Daha yakından inceleyecek olursak, beyaz ekmek posa, vitamin ve mineral bakımından yoksun bir besin. Çünkü yapımında kullanılan un, buğdayda bulunan tüm değerli ve sağlığa faydalı besin maddeleri atılarak elde ediliyor.

BAĞIRSAKLARI YIPRATIYOR

Ekmek kan şekerini yükseltme özelliği ile şeker hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Asabi bağırsak sendoromu, bağırsak kanseri, bağırsak işlev bozuklukları, hemoroid dahil pek çok bağırsak hastalıklarına neden olabiliyor. Sık ve çok ekmek tüketimi, stres durumuna ve depresyona bile neden olabiliyor.

BEYAZ EKMEK KABIZLIK SEBEBİ

Her öğünde ekmek tüketimi alışkanlık haline getirildiği ise kişilerde koroner arter kalp damar hastalıkları, safrataşı oluşumu, eklem hastalıkları, kabızlık ve kanser gibi hastalıkların görülme ihtimali yükseliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!