Nabız nedir, nasıl ölçülür? Normal nabız kaç olmalı?

Nabız ölçüsü insan sağlığını doğrudan etkiler. Hızlı ya da yavaş atması durumunda çok ciddi problemler ortaya çıkabilir. Nabız ölçmek için birçok alet bulunmaktadır. Vatandaşlar internette "Nabız nedir, nasıl ölçülür? Normal nabız kaç olmalı?" diye arama yapıyor. Peki nabız nedir, nasıl ölçülür? Normal nabız kaç olmalı?

Sağlık 09.04.2022, 16:25
Nabız nedir, nasıl ölçülür? Normal nabız kaç olmalı?

Nabız ölçüsü normal olmadır. Nabız ritmik ve dolgun olarak atar. Bu bazen çeşitli sebeplerle değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda kişiden kişiye de değişiklik gösterir. İnternette "Nabız nedir, nasıl ölçülür? Normal nabız kaç olmalı?" diye aramalar yapılıyor. Peki nabız nedir, nasıl ölçülür? Normal nabız kaç olmalı?

NABIZ NEDİR?

Nabız, kalbin dakikadaki atış sayısını ifade eder. Aynı zamanda nabız kalbin devamlı çalışmasıyla kasılıp gevşeyerek damarlara uyguladığı kuvveti ifade eder. Kalp atış hızı olan nabız yaş, cinsiyet, fiziksel yapı gibi faktörlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Nabız o an gelişen olaylara göre de değişebilir. Yatıp dinleniyorken kalp atış hızı yavaşlarken koşuyorken ya da spor yapıyorken vücut oksijen bakımından zengin kana ihtiyaç duyacağı için nabız hızlı olarak atar.

NABIZ NASIL ÖLÇÜLÜR?

Nabız bulmak için en uygun yerler; bilek, boyun, dirsek içi, kasık, şakak ve ayağın üst kısmıdır. Bu yerlerden bir tanesinde nabzınızı ölçerken bir dakika boyunca atış sayısını sayın. Bu sayı size nabız sayısını yani kalp atış hızı sayısını gösterir. Böyle yapabileceğiniz gibi tansiyon aletiyle de nabzınızı ölçebilirsiniz.

NORMAL NABIZ KAÇ OLMALI?

Dinlenme nabız hızı, ya otururken ya da uzanırken ölçülen kalp atış hızıdır. 10 yaşın üzerindeki her birey için normal dinlenme kalp atış hızı dakikada 60 – 100 atış (bpm) arasında olmalıdır. Dinlenirken vücut ihtiyaç duyduğu oksijeni karşılamak için en az miktarda kanı pompalar.

Uzanırken kalp atış hızınızı fark etmek sağlık sorunu habercisi olabilir. Aynı zamanda spoy yapanlarında nabızları bazen dakikada 40 atış olup normal değerin altında olabilir. Bu tür durumlarda dikkatli olmak gerekir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!