banner2

Müzik sadece ruhun gıdası değilmiş! Müzik eğitimi almak görsel-işitsel zekayı geliştiriyor

Müzik ile ilgilenmek, hem bedeni hem ruhu dinlendiriyor. İngiltere'de yapılan araştırmalara göre, beyni geliştirmede olumlu etkisi olan müzik, görsel-işitsel zekayı artırıyor. Aynı zamanda depresyon, kaygı ve stresi de azaltıyor.

Sağlık 06.12.2022, 14:21
Abone ol
Müzik sadece ruhun gıdası değilmiş! Müzik eğitimi almak görsel-işitsel zekayı geliştiriyor

Müzik, farklı duyulara hitap eder. Bu yüzden müzisyenler, müzisyen olmayanlara kıyasla görsel-işitsel zamansal tutarsızlıkların tespitini daha iyi yapar. Ancak müzik eğitiminin bu gelişmiş yetenekleri üretip üretmediği veya bu durumun doğuştan gelip gelmediği şimdiye kadar belirsizdi. 

Birleşik Krallık'taki Bath Üniversitesi'nden ekibin yaptığı çalışma ise bu konuya ışık tutacak cinsten. Psikologlar, 11 hafta boyunca haftada sadece bir saat piyano dersi alan müziğe yeni başlama yolunda olanların, ortamdaki görsel-işitsel değişiklikleri fark etmede nasıl önemli ilerlemeler kaydettiklerini ve daha az depresyon, stres ve kaygı bildirdiklerini gösterdi.

Otuz bir yetişkin, bir müzik eğitimi, müzik dinleme veya bir kontrol grubuna atandı. Önceden müzik deneyimi veya eğitimi olmayan bireylere haftalık bir saatlik seansları tamamlamaları talimatı verildi. Müdahale grupları müzik çalarken, kontrol grupları ya müzik dinlediler ya da zamanı ev ödevlerini tamamlamak için kullandılar

SADECE BİRKAÇ HAFTADA GELİŞİM GÖRÜLÜYOR

Araştırmacılar, derslere başladıktan sadece birkaç hafta sonra, çoklu duyusal bilgileri işleme becerilerinin arttığını keşfetti. Bu çoklu duyusal gelişmeler, müzikal yeteneklerin ötesine geçti. Müzik eğitimiyle, insanların görsel-işitsel işlemleri diğer görevlerde daha doğru hale geldi. Piyano dersi alanlar, katılımcılardan ses ve görüntü olaylarının aynı anda meydana gelip gelmediğini belirlemelerinin istendiği testlerde daha fazla doğruluk gösterdi.

Buna ek olarak, bulgular bilişsel yeteneklerdeki gelişmelerin ötesine geçti ve katılımcıların eğitimden sonra depresyon, kaygı ve stres puanlarının da eğitim öncesine göre azaldığını gösterdi. Yazarlar, müzik eğitiminin ruh sağlığı sorunları olan kişiler için faydalı olabileceğini öne sürüyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!