banner2

Muz yemeden önce bir kez daha düşünün! İşte belki de hiç bilmediğiniz yan etkileri

En sevilen meyvelerden muz hiç bilinmeyen bazı yan etkilere yol açabiliyor. Meyveyi yiyen bazı kişilerde karın ağrısı ve şişkinlik şikayetleri görülüyor. Peki bunun sebebi ne? İşte muzun olası yan etkileri.

Sağlık 26.09.2023, 17:46
Abone ol

Açlığı bastıran, mide bulantısı ve ishal şikayetlerini kısa sürede ortadan kaldıran bir meyve olan muz bazen sağlık üzerinde olumsuzluklar yaşanmasına yol açabiliyor. 

Sindirimi kolay olmasına rağmen birçok kişi muz yerken mide ve bağırsak semptomları yaşadığı belirtiyor. Bunun nedenleri ise genellikle irritabl bağırsak sendromu, muz alerjisi veya fruktoz intoleransı oluyor. Çoğu kişinin yaşadığı en yaygın belirti ise karın ağrısı. Peki neden? 

MUZ NEDEN KARIN AĞRISI YAPAR?

Bunun en önemli sebebi muzdaki çözünebilir lif içeriği. Çözünür lif suda çözünüyor ve kalın bağırsakta çözünmeyen liflerden daha kolay fermente ediliyor. Bu, bazı kişilerde gaz ve şişkinliğe neden olabiliyor.

Ayrıca muzun içindeki doğal şeker olan sorbitol, müshil görevi görüyor ve büyük miktarlarda tüketildiğinde gaz, şişkinlik ve ishale yol açabiliyor. 

İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU OLANLAR DİKKATLİ TÜKETSİN

Muz, özellikle irritabl bağırsak sendromu olan kişilerde sorunlara zemin hazırlıyor. Bunun nedeni, midede parçalandığında aşırı gaza sebep olması. Yani irritabl bağırsak sendromu olanların olgunlaştığında fruktoz açısından da zenginleşen meyveden uzak durması gerekiyor. 

ALERJİK REAKSİYONLARA DA YOL AÇIYOR

Muz bazı insanlarda alerjik rahatsızlıklara da yol açabiliyor. Dünya çapında insanların yüzde 1,2'sinden azını etkileyen bu durum kendisini muz yedikten sonra hırıltı, boğaz daralması veya kurdeşenle gösteriyor. Ayrıca mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve ishal de yaşanabiliyor. 

Olgunlaşmamış muzlar da yüksek miktarda dirençli nişasta içerdiğinden gaz ve şişkinlik gibi hafif semptomlara neden olabiliyor. 

Öte yandan muzun fazla tüketilmesi kandaki potasyum seviyesini yükselterek kalbe zarar verici bir etkiye yol açabiliyor. Çok fazla muz tüketimi baş ağrısı ve uyku problemi de yapabiliyor. 

MUZUN YOL AÇTIĞI RAHATSIZLIKLAR NASIL ÖNLENİR?

Uzmanlara göre meyveyi yedikten sonra gaz, şişkinlik veya karın rahatsızlığı yaşanıyorsa porsiyon boyutu sınırlandırılmalı. Günde bir veya daha fazla muz yemek yerine, belirtilerin iyileşip iyileşmediğini görmek için yarım muz yiyerek işe başlanabilir. Daha fazla su içmek ve lif alımını kademeli olarak artırmak da yan etkileri azaltabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!