banner2

Milyonlarca çocuk kızamık salgını riski altında! DSÖ: Covid-19 yüzünden kızamık aşılama kampanyası yavaşladı

Dünyaya gözlerini açtıkları andan itibaren çocuklar dönem dönem aşılanıyor. Hastalıklara karşı bağışıklıklarının korunması için yapılan bu aşılar sayesinde salgınlar önleniyor. Ancak 2019 yılından beri hayatımızda olan Covid 19 nedeniyle dünya çapında kızamık aşılama kampanyası azaltıldı. Uzmanlar "salgın riski kapıda" uyarısı yapıyor.

Sağlık 24.11.2022, 13:23
Abone ol
Milyonlarca çocuk kızamık salgını riski altında! DSÖ: Covid-19 yüzünden kızamık aşılama kampanyası yavaşladı

Covid-19 nedeniyle dünya çapında kızamık aşılama kampanyası azaltıldı.

Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından hazırlanan bir rapora göre, potansiyel olarak ölümcül bir hastalık olan kızamığa karşı aşılama, Covid-19 salgını nedeniyle dünya çapında azaldı ve milyonlarca çocuğu risk altına soktu. 

Kızamık virüsü aslında çok bulaşıcı. Ancak aşı, enfeksiyonu önlemede oldukça etkili. Bununla birlikte, salgınları önlemek için aşılama kapsamının %95 olması gerekiyor. 

AŞILAMA KAMPANYASI YAVAŞLADI

Dünya Sağlık Örgütü genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19 nedeniyle aşılama programlarının ciddi şekilde etkilendiğini belirtiyor. 

Geçen yıl yaklaşık 40 milyon çocuk bir doz kızamık aşısını kaçırdı. Raporlara göre 25 milyon çocuk ilk dozu, 14,7 milyon çocuk ise ikinci dozu aldı.

KIZAMIK SALGINI BAŞLARSA ŞAŞIRMAYIN

Sonuç olarak, küresel kızamık aşılama oranının 2008'den bu yana en düşük seviyede olduğu tahmin ediliyor. 

2022'nin başından bu yana Dünya Sağlık Örgütü salgın vakalarında ciddi bir artış kaydetti. Geçen Nisan ayında DSÖ, bildirilen kızamık vakalarının yılın ilk iki ayında 2021'in aynı dönemine kıyasla neredeyse %80 arttığı konusunda uyarıda bulunmuştu

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!