banner2

Midye öyle bir hastalığa sebep oluyor ki! Yemeden önce kırk kez düşüneceksiniz

Omega 3 deposu olan balık tüketimi sağlık için çok faydalı. Bağışıklık sistemini koruyan, kemikleri güçlendiren ve hücreleri onaran balıkların yanı sıra bazı deniz canlıları ise bünyelerinde çok tehlikeli maddeler barındırabiliyor. Midye ve salyangoz gibi canlıların yuttuğu deniz yosunlarında bulunan toksik bileşikler, insanlarda tümörü teşvik edici etkilere sahip olabiliyor.

Sağlık 31.03.2023, 15:18
Abone ol
Midye öyle bir hastalığa sebep oluyor ki! Yemeden önce kırk kez düşüneceksiniz

Zeka gelişimine fayda sağlıyor, kalp sağlığını koruyor, kemikleri güçlendiriyor, hücreleri onarıyor, depresyondan koruyor ve diyabet riskini azaltıyor. Omega 3 deposu olan balık tam bir şifa kaynağı. 

KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ SAĞLIK İÇİN TEHLİKELİ

2008'de yayınlanan bir araştırma ise kabuklu deniz ürünleri tüketimi ile ilgili bazı çarpıcı veriler ortaya koyuyor ve bu araştırmada bazı kabuklu deniz hayvanlarını yemenin, potansiyel kanserojen etkileri vurgulanıyor.

TOKSİK BİLEŞENLER TÜMÖRÜ TEŞVİK EDİYOR

Deniz yosunlarında bulunan toksik bileşiklerden yutan bazı deniz canlılarını tüketmek sağlığa büyük zarar veriyor ve tümör oluşumunu teşvik ediyor. Araştırmanın raporu, bu toksinlerin sindirim kanseri gelişimine yol açabileceğini ortaya koyuyor.

İSHAL, KUSMA VE KARIN AĞRISI GÖRÜLEBİLİYOR

Söz konusu deniz alglerinden yiyen balıklardan tüketen kişilerde birkaç saat içinde ishal, mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı gibi şikayetler görülüyor.

MİDYE VE SALYANGOZ TÜKETİMİ RİSKLİ

Britanya Kolombiyası Hastalık Kontrol Merkezi'ne göre, midye, kırlangıç, deniz tarağı, istiridye ve salyangoz gibi deniz ürünleri bu konuda tüketilmesi riskli olan deniz ürünlerinden.

Diğer yandan istiridye ve midye gibi bazı kabuklu deniz ürünleri, sağlıklı bir beyin, kalp ve bağışıklık sistemini doğrudan destekleyen demir ve protein içeriyor. Ancak bu ürünlerin de dozunda tüketilmesi gerekiyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!