banner2

Meyve yedikten sonra su içerseniz ne olur?

Tükettiğiniz meyvelerin hemen ardından su içmenin vücudunuza çok sayıda olumsuz etkileri vardır. Gelin hep birlikte nelerle karşılaşabileceğinizi öğrenelim...

Sağlık 02.02.2022, 12:41 02.02.2022, 12:41
Abone ol
Meyve yedikten sonra su içerseniz ne olur?

Su tüketimi yaşamımız açısından çok önemli bir etkiye sahip ancak yine su ile ilgili pek çok cevaplanmamış soru var. Su içmek için iyi bir zaman nedir? Kaç litre su yeterli olur ve öğün aralarında su içmek yanlış mıdır? Meyve yedikten hemen sonra su içmenin de tavsiye edilmediğini biliyor muydunuz?

MEYVE YEDİKTEN SONRA SU İÇMEK SAĞLIKLI BİR ALIŞKANLIK DEĞİLDİR

Su, organlarımızı nemli tutar ve vücut ısımızı dengelemeye yardımcı olur. Ayrıca su, vücut atıklarının dışarı atılmasına yardımcı olan tek kaynaktır. Öte yandan su kaybını, cilt hassasiyetini, vitamin eksikliklerini vb. önlemek için meyve alımını artırmak gerekir. Ancak meyveleri bir arada bulundurmak veya meyve yedikten sonra su içmek sağlıklı bir alışkanlık değildir.

SİNDİRİMİ YAVAŞLATABİLİR

Meyve yedikten hemen sonra su içmenin tavsiye edilmediğini bilmelisiniz. Çünkü sindirimi yavaşlatabilir ve diğer sağlık sorunlarına neden olabilir. Meyveler söz konusu olduğunda, meyvelerden sonra içme suyu, sulu oldukları ve zaten yüksek bir su içeriği kaynağı oldukları için güvenli kabul edilmez. Bu nedenle su ile birlikte tüketilmemelidir, aksi halde sağlık sorunlarına yol açabilir. 

MİDE ASİTLERİNİZİ SULANDIRIR

Meyveler çok fazla şeker ve maya içerir. Yedikten hemen sonra su içmek mide asitlerinizi sulandırır. Bu durum, mayanın gelişebileceği bir ortam yaratır, yani, midede gaz birikmesine neden olan karbondioksit ve alkol üretimine neden olur.

VÜCUDUN PH SEVİYESİ OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR

Özellikle karpuz, kavun, salatalık, portakal ve çilek gibi yüksek su içeriğine sahip meyveleri yedikten sonra su tüketmek, sindirim sisteminin pH seviyesini (asitlik veya alkalilik seviyeleri) bozar. Bunun nedeni, yüksek su içeriğine sahip meyvelerin midenizi daha az asidik hale getirerek pH seviyelerini bozabilmesidir.

SİNDİRİMİ YAVAŞLATIR

Meyveleri yedikten sonra sudan kaçınılmalıdır, çünkü bu kombinasyon midedeki emilim ve sindirim sürecini engelleyerek asitliğe neden olabilir. Bu nedenle bazı insanlar meyve yedikten sonra mide bulantısı hissederler. Meyve yedikten sonra en az bir saat su içmeniz önerilir.

SİNDİRİM ENZİMLERİNİ SULANDIRIR

Meyveleri yedikten en az bir saat sonra su içmelisiniz. Bunun nedeni yemekten hemen sonra içme suyunun mide suyunu ve sindirim için gerekli sindirim enzimlerini sulandırmasıdır. Mide suyunun seyreltilmesi, mide ekşimesine ve asitliğe neden olabilen sindirim enzimlerinin salgılanmasını azaltır.

İNSÜLİNDE ARTIŞA NEDEN OLUR

Meyve yedikten sonra su içmek sindirimi yavaşlatır ve sistemde çok fazla sindirilmemiş gıda bırakır. Bu, yağa dönüştürülür ve insülinde bir artışa neden olur. Kan şekeri seviyelerini yükseltebilir ve diyabet ve obeziteye yol açabilir.

Bu nedenle özellikle narenciye ve su içeriği yüksek meyveleri tükettikten sonra su içmekten kaçının. Bir bardak suya uzanmadan önce kendinize bu meyveleri sindirmek için en az yarım saat ile bir saat arası verin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!