Meyve mi meyve suyu mu? Meyve suyu tüketiminde abartıya kaçmak kilo artışına yol açar!

Çoğu insanın severek tükettiği meyvelerin suyu da eğer evde hazırlanıyorsa çok faydalı. Ancak vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlayan ve hücreleri yenileyen meyve sularını dikkatli tüketmek gerekiyor. Zira meyve sularında şeker oranı fazla olduğundan kilo artışına sebep olabilir.

Sağlık 04.08.2022, 13:14
Meyve mi meyve suyu mu? Meyve suyu tüketiminde abartıya kaçmak kilo artışına yol açar!

Taze meyve mi yemeli yoksa meyve suyu mu içmeli? Meyve suyunun faydaları nelerdir? Hangi meyvelerin suyu daha faydalı? İşte cevaplar...

Görünüşü itibariyle bile insana enerji verebilen meyveler vücuda sayısız fayda sağlıyor. Enerji veren, hücre yenileyen ve bağışıklık sistemini güçlendiren meyvelerin suyu da çok lezzetli oluyor.

MEYVE SULARI MİDEYE DOKUNABİLİR

Meyveden birçok farkı bulunan bu suları tüketirken ise ölçülü olmak lazım. Çünkü meyve sularındaki organik asitler midenin mukozasında tahrişe sebep olabiliyor. Ekşi meyvelerin suyu ise ülser gibi rahatsızlıkları tetikleyici etkiye sahip. 

HER GÜN MEYVE SUYU İÇMEK KİLO ALDIRIR

Meyve sularında şeker oranı biraz daha fazla olduğundan kilo alımına sebep olabilir. Meyvenin kendisini tüketmek vücuda daha az şeker alımını sağlar. Özellikle şeker hastalarının, meyvenin kendisini tüketmeleri şekeri dengelemesi bakımından önem arz ediyor. 

POSALI MEYVELER TAZE TÜKETİLMELİ

İnsanlar elma, muz, portakal ve greyfurt gibi meyvelerin sularını sıklıkla tercih eder. Posası bol bir meyve olan elmanın kendisini tüketmek daha sağlıklıdır. C vitamini yönünden zengin olan portakalın ise besin değeri liflerinde bulunur. Yani meyvenin kendisini tüketmek daha faydalı olacaktır.

MEYVE SULARINI EVDE HAZIRLAYIN

Bu arada tüketilen meyve suynun hazır olmaması çok önemli. Kendi hazırladığınız meyve suları kan şekerinizi dengelemek için ideal olanıdır. Dikkat edilmesi gereken, meyvenin posasını kaybetmemesi. Çünkü bu posa bağırsak hareketlerini yönetir. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!