banner2

Mevsimsel depresyonu önlemenin tek yolu o! Ev yapımı olanları tercih edin

Mevsim geçişlerinde yaşanan duygusal değişimler kişiyi depresyona kadar götürebiliyor. Yapılan bazı klinik araştırmalar, depresyonu iyileştiren gıdaların, mevsimsel duygu durum bozukluğunu da ortadan kaldırmada etkili olabileceğini düşündürüyor. Uzmanlar bu noktada lahana turşusu, turşu, kefir ve yoğurdu tavsiye ediyor.

Sağlık 27.09.2023, 14:33 27.09.2023, 14:52
Abone ol

Mevsimsel duygudurum bozukluğunu, kış aylarında günlerin daha kısa olması ve normalden daha az güneş ışığına maruz kalmak yol açıyor. Çünkü bu beyinde kimyasal bir değişikliğe neden olabiliyor. 

Bu depresyon şeklinin yaygın semptomları arasında yorgunluk, depresyon, umutsuzluk ve sosyal geri çekilme var. Tipik tedaviler arasında ışık terapisi, konuşma terapisi ve antidepresan ilaçlar bulunsa da beslenmede yapılan bir değişiklik de yararlı olabilir. Çünkü sağlıklı bir beslenme şekli benimsemek, moralinizi yükseltmenize yardımcı olabilir.

SAĞLIKLI GIDALAR MUTLULUĞU ARTIRIYOR

Bazı klinik araştırmalar, depresyonu iyileştiren gıdaların ve belirli besinlerin mevsimsel duygudurum bozukluğunu da ortadan kaldırmada etkili olabileceğini düşündürüyor. Beslenme uzmanları, bu durumdan muzdarip hastalarına, belirli gıdaları ortadan kaldırmayı ve daha sağlıklı gıdalar denemelerini önerir.

Depresyon ve bağırsaklar arasında çok ciddi bir ilişki olduğu için bu organlara yönelik gıdalara ağırlık verilebilir. Çünkü yiyecekler, bakterilerin bağırsağınızdan beyninize gönderdiği kimyasal mesajları etkiler, bu sinyaller sizi bitkin ve depresif ya da enerji dolu ve canlanmış hissettirebilir.

FERMENTE GIDALARI DENEYİN

Uzmanlar lahana turşusu, turşu, kefir ve yoğurdun bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri desteklediğini dile getiriyor. Bu besinler depresyonu hafifletmeye yardımcı olabilecek bazı beyin kimyasallarını yükseltebiliyor. 

DAHA FAZLA ÇİLEK TÜKETİN

Yapılan bir araştırma, sık sık çilek ve diğer meyveleri yemenin daha fazla psikolojik refah ve daha az depresyon ile ilişkili olduğunu buldu. 

GÜN İÇİNDE FINDIK ATIŞTIRIN

Fındık, ruh halini dengeleyici hormon serotonin üretimi için gerekli bir amino asit olan triptofan içerdiğinden beyin sağlığı için özellikle faydalı.

İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK DURUN

Çalışmalar, yüksek oranda işlenmiş gıdalardan oluşan bir diyetten Akdeniz diyetine geçişin erkeklerde, kadınlarda ve hatta yaşlı yetişkinlerde depresyon riskini önemli ölçüde azalttığını gösteriyor. Ultra işlenmiş gıdalar depresyon riskini artırdığından bunları hayattan çıkarmak gerekiyor.

ŞEKERİ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Araştırmalar, yüksek şeker alımının psikolojik sağlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu ve genel olarak depresif belirtilere katkıda bulunabileceğini ve onları kötüleştirebileceğini gösteriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!