banner2

Menopoz şikayetlerini gideren yağ... Stresi ve sıcak basmalarını anında kesiyor!

Yumurtalıkların aktivitelerini kaybetmeleri sonucu adet döngüsünün kalıcı olarak kesilmesi olarak tanımlanan menopoz 40 yaşından sonra bazı belirtiler göstermeye başlıyor. Stres, hafıza kaybı ve sıcak basması gibi semptomları yaşayan kadınlar adaçayı yağı ile bu şikayetleri azaltabilir. Peki bu yağ nasıl kullanılmalı?

Sağlık 28.09.2022, 10:35
Abone ol
Menopoz şikayetlerini gideren yağ... Stresi ve sıcak basmalarını anında kesiyor!

Menopoz belirtilerini azaltan yağ hangisidir? Adaçayı yağı ile menopoz arasında nasıl bir bağlantı var? Adaçayı yağı nasıl kullanılır? İşte cevaplar...

Kadınlar 40 yaşından sonra hormonal olarak büyük değişimler yaşamaya başlıyor. Adet döneminin kalıcı olarak kesilmeye başladığı dönem olan menopoz ise bu değişimlerin en belirgin şekilde hissedildiği süreç. 

ADAÇAYI YAĞI İLE MENAPOZ ŞİKAYETLERİNİ BİTİRİN

Stres, hafıza kaybı ve sıcak basması gibi belirtiler belli bir yaştan sonra artış göstermeye başladığında, akla menopozu getiriyor. Duygusal, fiziksel ve hormonal değişikliklerin ortaya koyduğu bu semptomları ortadan kaldırmak için ise adaçayı yağı kullanılabilir. 

ÖSTROJEN ÜRETİMİNİ DENGELER

Adaçayı yağı, hormonal dengeyi yeniden kazanıp ileri komplikasyonları önler. Yaşlanma, yumurtalık ve rahim kanseri de dahil olmak üzere farklı rahatsızlıkların riskini azaltabilir. Östrojen üretimini dengeleme ve bu sorunları önleme yeteneğine sahiptir.

HAZIMSIZLIĞI GİDERİR

Sindirim sisteminde safra ve mide sularının üretimini artırır, hazımsızlık, şişkinlik ve diğer sindirim sorunlarını giderir. Bunun için sıcak bir komprese 5 damla yağ damlatıp karnınıza koyabilirsiniz.

STRES SEVİYESİNİ DENGEDE TUTAR

Güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan bu yağ kolesterol seviyenizi azaltabilir ve kalp sağlığını iyileştirebilir. Adaçayı yağı, stres seviyelerini kontrol altında tutar ve stresle ilgili sorunları önler.

UYKUYA GEÇİŞİ KOLAYLAŞTIRIR

Adaçayı yağı, rahatlama ve uykuya dalmanın daha kolay olmasına yardımcı olabilir. 10 damla adaçayı yağını ½ bardak balmumu, ½ bardak Hindistan cevizi yağı ve 10 damla zeytinyağı ile 10 dakika kaynatın. Her gece yatmadan önce vücudunuza masaj yapın. 

SİVİLCELERİ ORTADAN KALDIRIR

Menopoz döneminde artan ciltteki iltihaplanmayı azaltan yağ, kuru cilt, kızarıklık ve sivilcileri tedavi edebilir. Cildinizi nemlendirmek, yüzünüzdeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin oluşmasını önlemek için cildinize yağ sürebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!