Yandex Metrica

Medeni durum ile kanser bağlantısı araştırıldı! Evli olanlarla ilgili veriler şaşırttı

Kanser hastalığı geç teşhis edildiğinde ölümcül oluyor. Ancak yapılan bir araştırmaya göre bu hastalık sebebiyle ölüm oranları evlilerde daha düşük. İşte detaylar. 

Sağlık

01.06.2024, 16:22

Birbirini seven iki insanın hayatını birleştirmesi sadece duygusal bir bağlılık vermiyor aynı zamanda kişiyi hastalıklardan bile koruyor. 

Virginia Üniversitesi'nde bu konuda bir araştırma yapıldı. 

Çalışmaya göre evli hastaların kanserden ölme olasılığı evli olmayan hastalara göre yüzde 33 daha az. 

Bu içecekler susuzluktan eser bırakmıyor! Beslenme uzmanı anormal sıcaklarda onları tavsiye ediyor Bu içecekler susuzluktan eser bırakmıyor! Beslenme uzmanı anormal sıcaklarda onları... Haberi Görüntüle

Ömrü uzatan 6 baharat! Uzman Davut Dal ısrarla tavsiye ediyor! Yiyen yüz yaşını görüyor Ömrü uzatan 6 baharat! Uzman Davut Dal ısrarla tavsiye ediyor!... Haberi Görüntüle

KEMOTERAPİDEN BİLE ETKİLİ

Evli olan kişilerin meme, kolorektal ve prostat tümörleri de dahil olmak üzere beş kanser türünde kemoterapiye göre ölüm riski yüzde 20'ye kadar düşüyor.

Araştırma, 2004'ten 2008'e kadar en ölümcül 10 kanserden biri olan akciğer, kolorektal, meme, pankreas, prostat, karaciğer, Hodgkin olmayan lenfoma, baş/boyun, yumurtalık ve yemek borusu kanseri tanısı alan 734 bin 889 hastayı içeriyordu. 

Bu kanserlerin her biri o dönemde yılda en az 15 bin ölümle sonuçlanıyordu. 

Araştırmada evli hastaların, hastalığın türüne bağlı olarak kanserden ölme riskinde yüzde 12 ila 33 oranında azalma görüldü. 

Baş ve boyun kanserleri yüzde 33 ile en çok azalan riske sahipti. 

Sosyal medyada ünlenen Batana yağı ne işe yarar? Batana yağı saç uzatır mı? Sosyal medyada ünlenen Batana yağı ne işe yarar? Batana yağı... Haberi Görüntüle

Kanser en çok bu insanları seviyor! Vejetaryenler mutlaka okusun Kanser en çok bu insanları seviyor! Vejetaryenler mutlaka okusun Haberi Görüntüle

DULLARDA BİLE ÖLÜM RİSKİ DAHA YÜKSEK

Araştırmacılar, dul olanlar da dahil olmak üzere evli olmayan hastaların, metastatik kansere yakalanma, yetersiz tedavi görme ve kanserden kaynaklanan ölüm riskinin evli hastalara göre önemli ölçüde daha yüksek olduğunu buldu. 

Ek olarak, meme, prostat, kolorektal, özofagus ve baş/boyun dahil olmak üzere beş kanserde evlilik, kemoterapiye göre kanserden sağ kalma oranlarını iyileştirmede yüzde beş ila 20 daha etkiliydi. 

Türk bilim insanlarından göğsümüzü kabartacak başarı: Dünyada bir ilk! Türk bilim insanlarından göğsümüzü kabartacak başarı: Dünyada bir ilk! Haberi Görüntüle

BOŞANMIŞ ERKEKLER DİKKAT!

Başka araştırmalar da benzer sonuçlar ortaya koymuştu. 

Bekar olmanın kanser sebebiyle hayatta kalmayı zorlaştırdığı belirtilen araştırmada en savunmasız grubun boşanmış veya ayrı yaşayan erkekler olduğu aktarılmıştı. 

Çin'deki araştırmacılar 2022'de evli erkek ve kadınların yüzde 72'sinin mide kanseri teşhisi konulduktan sonra beş yıl hayatta kalma ihtimalinin yüksek olduğunu buldu. 

Bu oran dullar için yüzde 60'a düştü. 

Uzmanlara göre destekleyici bir partnere sahip olmak, ruh halini ve motivasyonu iyileştirmeye yardımcı olabilir, kanserle mücadele eden hastanın moralinin daha iyi olmasını sağlayabilir.

Yazın neden iştahımız kapanıyor? Araştırmalar ve beslenme uzmanları sebebini açıkladı Yazın neden iştahımız kapanıyor? Araştırmalar ve beslenme uzmanları sebebini açıkladı Haberi Görüntüle

Anne babasıyla bu etkinliği yapan çocuklar daha mutlu! Yetişkinlikte depresyon ihtimalleri düşüyor Anne babasıyla bu etkinliği yapan çocuklar daha mutlu! Yetişkinlikte depresyon... Haberi Görüntüle

EVLİLİK KALBE BİLE FAYDALI

Evliliğin tek faydası kanserle alakalı değil. 

İngiltere'de 25 bin kişi üzerinde yapılan bir araştırma, kalp krizi geçiren kişiler arasında evli olanların hayatta kalma olasılığının yüzde 14 daha fazla olduğunu ortaya koydu. 

Bu kişiler ayrıca kalp krizi geçiren bekarlara göre hastaneden iki gün daha erken ayrılmışlardı. 

Ayrıca bekar olanlarla karşılaştırıldığında evli olanların daha uzun yaşadığı, daha az felç geçirdikleri, depresyona girme ihtimalinin daha düşük olduğu da yapılan bazı çalışmalarla kanıtlanmış durumda. 

 

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading