Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşıyor, ölümcül mü? Maymun çiçeği virüsü cinsel yolla mı bulaşıyor?

Maymun çiçeği virüsü Türkiye'de de görüldü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konu ile alakalı açıklamalarda bulundu. Peki, Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşıyor, ölümcül mü? Maymun çiçeği virüsü cinsel yolla mı bulaşıyor? İşte merak edilen soruların yanıtları...

Sağlık 30.06.2022, 12:21 30.06.2022, 12:45
Abone ol
Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşıyor, ölümcül mü? Maymun çiçeği virüsü cinsel yolla mı bulaşıyor?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Maymun Çiçeği hastalığı ile ilgili son dakika açıklaması yaptı. Hal böyle olunca vatandaşlar arama motorlarında, "Maymun çiçeği virüsü nasıl bulaşıyor, ölümcül mü? Maymun çiçeği virüsü cinsel yolla mı bulaşıyor?" sorularının yanıtları aranır oldu. İşte detaylar...

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ateş, döküntü, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, kas ağrıları (miyalji), şiddetli asteni (enerji eksikliği) ve şişmiş lenf düğümleri, maymun çiçeği ile ilişkili en yaygın semptomlardır.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ CİNSEL YOLLA MI BULAŞIYOR?

Maymun çiçeği virüsü, damlacıkların "yakın temas" ile bulaşması sonucu enfekte ediyor. Cinsel birleşmede doğası gereği yakın temas olduğundan dolayı maymun çiçeği virüsü kolaylıkla bulaşabiliyor. Fakat bu soruya maymun çiçeği virüsü sadece cinsel yolla bulaşıyor diyemeyiz çünkü tüm yakın temas içeren hareketler bu hastalığı yayabilir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLDÜRÜR MÜ?

Maymun Çiçeği virüsü genellikle hafif atlatılır ve gereken tedavi alındıktan birkaç hafta içinde iyileşir. Yine de, hastalık ölümcül olabilir. Ancak, bulaştığı insanların yüzde 10'unu öldürebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!