Maymun çiçeği aşısı var mı? Maymun çiçeği tedavisi var mı, pandemiye yol açar mı? Dünya Sağlık Örgütü açıkladı!

Prof. Dr. Derya Unutmaz, maymun çiçeği salgını karşısında Türkiye’nin de her ihtimale karşı "bir miktar" aşı temin etmesi gerektiğini söyledi. Hal böyle olunca vatandaşlar, "Maymun çiçeği aşısı var mı? Maymun çiçeği aşısı işe yarıyor mu?" sorularının yanıtlarını aramaya başladı. İşte ayrıntılar...

Sağlık 24.05.2022, 13:01 30.06.2022, 10:03
Abone ol
Maymun çiçeği aşısı var mı? Maymun çiçeği tedavisi var mı, pandemiye yol açar mı? Dünya Sağlık Örgütü açıkladı!

Maymun çiçeği virüsünün klinik tablosu çiçek hastalığına benziyor. Uzmanlar, çiçek hastalığında kullanılan aşı ve ilaçların bu virüs için de kullanılabileceği görüşünde. Peki tüm bunların yanında, Maymun çiçeği aşısı var mı? Maymun çiçeği tedavisi var mı? İşte merak edilen soruların yanıtları...

MAYMUN ÇİÇEĞİ AŞISI VAR MI?

Maymun çiçeği hastalığı için yaygın kullanılan bir ilaç yoktur. Şimdiye kadar görülen olgular, sidofovir, brinsidofovir, tekovirimat (ST-246) isimli antiviral ilaçlar ve çiçek immünoglobulini uygulanarak kontrol altına alınmıştır. Tekovirimat isimli ilaç, hayvan ve insan çalışmalarından sonra 2022’de Avrupa İlaç Ajansı (EMA-European Medicine Agency) ve ABD FDA tarafından onaylanmıştır ancak dünyada yaygın olarak bulunmamaktadır.

MAYMUN ÇİÇEĞİ TEDAVİSİ VAR MI?

ABD’de maymun çiçeği hastalığı için kullanılmak üzere 2019 yılında FDA tarafından onaylanmış JYNNEOSTM (Imvamune ve Imvanex adları ile de bilinmektedir) isimli aşı bulunmaktadır. Bu zayıflatılmış (atenüe) aşı, çiçek ve maymun çiçeğine karşı etkili olup içinde Modifiye Vaccinia Virus Ankara suşu bulunmaktadır. Laboratuvarda bu tür viruslarla çalışanlara ve salgın durumunda temas edenlerde kullanılmak üzere kısıtlı sayıda mevcut olduğu bilinmektedir. Aşı temastan sonra da uygulanabilmektedir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI PANDEMİYE YOL AÇAR MI?

Maymun çiçeği hastalığının belirti ve bulgularının belirgin olması, şimdiki bilgilere göre belirtisiz infeksiyon yapmaması, yakın ve uzun süreli temas ile bulaşması, bir DNA virusu olduğundan daha az mutasyon geçirmesi ve kolay değişime uğramaması (COVID-19’daki gibi yeni varyantların çıkmaması) gibi faktörler göz önünde bulundurulduğunda COVID-19 gibi bir pandemiye yol açması çok mümkün görünmemektedir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!