Magnezyum nasıl bir mineraldir? Eksikliği durumunda vücutta neler meydana gelir?

Halsizlik, bacaklarda uyuşma ve uyku bozukluğunuz varsa vücudunuzdaki magnezyum seviyesi düşmüş olabilir. Son zamanların en yaygın beslenme sorunlarından biri olan magnezyum eksikliği, sadece beden değil, ruh sağlığı için de son derece önemli bir mineral. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek bu eksikliği giderebilirsiniz.

Sağlık 16.06.2022, 19:19
Magnezyum nasıl bir mineraldir? Eksikliği durumunda vücutta neler meydana gelir?

Magnezyum eksikliği nedir? Magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir? Magnezyum hangi besinlerde bulunur? İşte cevaplar...

Magnezyum eksikliği son zamanların en yaygın beslenme sorunlarından biri. Önemsiz gibi görünse de bu mineral hem beden hem ruh sağlığımız için çok gerekli.

Magnezyum yetersizliği halinde hücresel fonksiyonları düzgün çalışamaz. Kalp hastalıkları riskini azaltmak, kalp ritmini düzeltmek, kalpten arzu edilen maksimum verimi sağlamak, kan dolaşımı ve kan basıncını optimal bir iyilik seviyesinde sürdürülebilir kılmak için de magnezyuma ihtiyacımız var. 

MAGNEZYUM, BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Bağışıklık sistemini güçlendirebilmek, felç riskini azaltmak, serotonin üretimini arttırarak mutluluğa ve huzura kavuşmak, stresi törpüleyip sinir sistemini sakinleştirmek, ağrıları azaltıp kas kramplarını önlemek için de magnezyum gerekiyor. 

Ayrıca bu mineral kemik bütünlüğü için zorunlu, böbrek taşlarını önlemek için gereklidir.
Antialerjiktir. Kronik ağrıların tedavisinde işe yarar. 

UYKUNUZU MAGNEZYUM İLE DÜZENLEYİN

Magnezyum uykuyu düzenler ve destekler. Kabızlığı engeller. Kronik iltihapla mücadele eder. Kiloyu dengeler. Huzursuz bacakları sakinleştirir. Detoks süreçlerini güçlendirir.

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİNİN  BELİRTİLERİ

Magnezyum eksikliği bazı belirtilerle kendisini gösterir. Fibromiyaljiye bağlı yaygın ve tekrarlayıcı kas ağrıları bunlardan biri. 

Bunun dışında kas spazmları ve krampları, halsizlik, yorgunluk ve isteksizlik halleri, el ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma, hissizlik işaretleri, uyku bozuklukları, unutkanlık ve konsantrasyon kayıpları, tekrarlayan baş ağrıları ve migren atakları, kronik yorgunluk ve bitkinlik halleri, kabızlık, şişkinlik ve gaz sorunları, ruhsal dengesizlik, depresyon, panik bozukluk ve benzeri davranış bozuklukları magnezyum eksikliği yaşadığınızı gösteriyor olabilir. 

MAGNEZYUM EKSİKLİĞİ HANGİ TESTLERLE ANLAŞILIR? 

Magnezyum eksikliğini kan testleriyle değil, oluşturduğu şikâyetlerle değerlendirmekte fayda var. Zira kandaki normal magnezyum seviyeleri sizde mevcut olabilecek gerçek bir magnezyum eksikliğini net olarak ispatlayamaz. Ama yine de magnezyum eksikliğinin kesin teşhisi için kullanıla bazı testler var.

BAKLAGİLLER VE SEBZELER MAGNEZYUM KAYNAĞI

Beslenmenizde yapacağınız değişikler, bu mineralin vücuttaki eksikliğini azaltmanıza yardımcı olur. 
Kabak çekirdeği, keten tohumu, susam, badem, kaju, yer fıstığı gibi kabuklu yemişler; pazı, kabak, ıspanak, hardal yeşillikleri, brokoli, salatalık, kereviz, deniz sebzeleri, şalgam gibi sebzeler; mercimek, fasulye, nohut gibi baklagiller, deniz ürünleri, tam tahıllı besinler, kuru üzüm, muz, yulaf ezmesi ve %70 oranında kakao içeren bitter çikolatayı farklı tariflerde kullanabilir ve vücudunuza magnezyum desteği sağlayabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!