banner2

Macaristan'da Kovid-19 aşısı zorunlu hale getirildi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sağlık çalışanlarına koronavirüs aşısının zorunlu hale getirildiğini duyurarak, ‘Aşı olmayanlar, bu sektörde çalışamayacak’ dedi.

Sağlık 23.07.2021, 22:18 24.07.2021, 00:00
Abone ol
Macaristan'da Kovid-19 aşısı zorunlu hale getirildi

Macaristan Başbakanı Viktor Orban katıldığı radyo programında, koronavirüs aşısını sağlık çalışanları için zorunlu hale getirdiklerini duyurdu.

Sağlık sisteminde çalışan kişiler için bazı aşıların zorunlu olduğunu söyleyen Başbakan Orban, söz konusu aşıların kapsamını koronavirüs aşısını da içerecek şekilde genişlettiklerini belirtti.

Orban, ‘Eğer bir kimse bu aşıları olmamışsa bu sektörde çalışamayacak’ dedi. Bugüne kadar nüfusun yüzde 55'inin aşılandığını belirten Orban, ülkede toplamda tespit edilen Delta mutasyonlu vakaların sayısını ise 23 olarak açıkladı.

Macaristan'da da salgının dördüncü dalgasının başlayacağını bildiren Orban, olumlu haberinse koronavirüs aşısı yaptıran kişilerin hastalığı ağır şekilde geçirmediğini söyledi. Viktor Orban, ülkede 60 yaş üstü nüfusun yüzde 85'inin aşılandığını, geri kalan yüzde 15'lik kesimi ikna etmek içinse doktorların bizzat bu kişilere ulaşmaya çalışacaklarını belirtti. Macaristan Başbakanı, okullar açılmadan 12 yaş üstü çocukları aşılamaya başlayacaklarını da belirtti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!