banner2

Lensle uyumak enfeksiyona yol açıyor! İşte lens kullanımında dikkat edilmesi gerekenler!

Numaralı gözlük kullanmayı sevmeyenlerin veya estetik açıdan farklı görünmek isteyenlerin kullandığı lensler yatarken mutlaka çıkarılmalı. Aksi bir durumda, konjonktivit adı verilen enfeksiyon oluşabiliyor. Peki konjonktivit belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Sağlık 20.08.2022, 15:06 20.08.2022, 15:57
Abone ol
Lensle uyumak enfeksiyona yol açıyor! İşte lens kullanımında dikkat edilmesi gerekenler!

Konjonktivit nedir? Konjonktivit belirtileri nelerdir? Lens kullanımı konjonktivite sebep olur mu? İşte cevaplar...

Lens kullanmayı sevenlerde hijyen ve kullanım kurallarına uyulmaması durumunda enfeksiyonlara davetiye çıkarılıyor. Kontakt lens takılıp çıkarılırken ellerin mutlaka temiz olması gerekiyor. Ayrıca yatarken lensleri çıkarmak konjonktivit adı verilen enfeksiyonun oluşumunun önüne geçiyor. 

YATARKEN LENS ÇIKARMAMAK ENFEKSİYONA YOL AÇIYOR

Gözün kapağında ve beyaz bölgesinde kızarıklığa yol açan hastalık, göz kapakları boyunca çapaklanmaya neden olabiliyor. Görüş netliğini kaybetmesi, gözün ağrıması, göz yaşı üretiminin artması, gözün veya çevresinin kaşınması, ışığa hassasiyet ve gözde yabancı bir madde varmış gibi hissedilmesi konjonktivitin belirtileri arasında yer alıyor. 

ENFEKSİYON İLAÇLA TEDAVİ EDİLİYOR

Bu rahatsızlığa karşı evde alınabilecek bazı önlemler var. Soğuk bezle kompres yapmak hastalığın birçok belirtisinin azaltılmasında etkili. Hastalığın sebebi bakteriyel bir enfeksiyon ise, tıbbi tedavi alınmalı, antibiyotik içerikli göz damlaları kullanılmalı. 

EL TEMİZLİĞİNE ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Konjonktivit bulaşıcı bir özelliğe sahip olduğundan göze dokunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalı. Özellikle çocuklar enfeksiyon sürerken okula gitmemeli. En önemli nokta ise göz ürünleri ve yüz havluları bu süre boyunca kimseyle asla paylaşılmamalı.

LENSİ ÇIKARMAYI YA UNUTURSAM? 

Peki yatarken lensleri çıkarmayı unutanlar ne yapmalı? Bu kişiler uyandıklarında hemen lensleri çıkarmalı. Lensler sıkışmışsa asla çekilmemeli. Bunun yerine göz damlası kullanılmalı ve çıkarılması kolaylaşana kadar gözler kırpılmalı. Lensleri çıkardıktan sonra bir ya da iki gün lens kullanmaktan kaçınılmalı. 

Öte yandan lens takılıyken uyumanın, göz enfeksiyonunun yanı sıra kalıcı kornea sorununa ve görme kaybına da yol açabildiği asla unutulmamalı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!