banner2

Kuş gribi şimdi her zamankinden daha ölümcül! Bilim insanları: Daha önce böyle bir virüs görmedik

Kuşları ve memelileri büyük ölçüde etkileyen kuş gribi dünya genelinde yeniden tehdit oluşturmaya devam ediyor. Son aylarda Avrupa ve Amerika'da onlarca kuş türü enfekte oldu. İngiltere'de ise ilk insan vakaları görülmeye başladı.

Sağlık 04.06.2023, 15:07 04.06.2023, 15:27
Abone ol
Kuş gribi şimdi her zamankinden daha ölümcül! Bilim insanları: Daha önce böyle bir virüs görmedik

Ülkemizde 2005 yılında ilk vaka ile karşılaşılan kuş gribi zaman zaman gündeme geliyor. 

Geçen hafta yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, 2021'in sonlarında Avrupa ve Amerika'da görülmeye başlayan kuş gribi salgını, hem kuşlarda hem de memelilerde hızlı genetik değişiklikler ile ilişkilendirildi.

VİRÜSÜN ALT TÜRLERİ YAYILIYOR

Araştırmacılar, H5N1 kuş gribi virüsünün yeni alt türlerinin hızla değiştiğini, Avrupa ve Amerika'ya yayıldıkça daha şiddetli hale geldiğini buldu.

Son aylarda, Rusya ve Amerika'da fok ve deniz aslanlarının toplu ölümleri ve düzinelerce tilki, kokarca, yunus, rakun, kedi ve diğer memelilerin bulunmasıyla birlikte, artan sayıda memelinin virüsle enfekte olduğu ortaya çıktı. 

"DAHA ÖNCE BÖYLE BİR VİRÜS GÖRMEDİK"

Uzmanlar "daha önce bunun gibi bir virüs görmedik" açıklamasını yapıyor. Bilim adamları virüsün, Kanada'ya varmadan önce ve ardından Amerika'nın geri kalanına yayılmadan önce, kuşlar arasında bulaşma yeteneğini artıran viral bir proteinin farklı bir versiyonunu kazandığını buldu.

Virüs Kanada'ya ulaştıktan sonra hızla tekrar mutasyona uğradı, diğer grip virüsleriyle karıştı ve eskiden gripten eskisi kadar etkilenmeyen türler de dahil olmak üzere kuş popülasyonuna daha fazla uyum sağladı.

VİRÜS ŞİDDETLİ HALE GELMEYE BAŞLADI

Virüs, Şubat 2022'de enfekte bir kartaldan toplanan virüs örnekleriyle enfekte olan gelinciklerin hızlı kilo kaybı, uyuşukluk, felç ve kas kontrolü zorluğu gibi ciddi nörolojik semptomlar yaşamasıyla Amerika'ya yayıldığından beri daha şiddetli hale geldi.

Enfekte hayvanların beyninde çok büyük miktarda virüs var. Bu türde görülen ayırt edici özellik de bu. Beyinde H5 virüsleri ilk kez görülmüyor, ancak bunlar virüslerin takip edildiği 24 yılı aşkın süredir incelenen en öldürücü virüslerden. 

İNSANLAR İÇİN RİSK VAR MI?

Bilim adamları, virüsün insanlar için ise düşük riskte olduğunu vurguluyor. Birleşik Krallık Hayvan ve Bitki Sağlığı Kurumu'nun viroloji başkanı Ian Brown, kuş gribinin insanlara daha uyumlu hale gelmesi için virüslerin bir proteininde iki veya üç küçük değişiklik gerektiğini belirtiyor. 

Avrupa ve Amerika, 2021'den bu yana şimdiye kadarki en büyük salgın olarak tanımlanan sürekli bir H5N1 kuş gribi salgınından muzdarip. Salgın, hem kuşları hem de memelileri geniş çapta etkiliyor. İngiltere, ABD, Kamboçya, Ekvador ve Şili'de insan vakaları tespit edildi.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!