Yandex Metrica

Kronik hastalara uzmanlardan et uyarısı: Kurban eti nasıl ve ne zaman yenmeli?

Kronik hastalara uzmanlardan et uyarısı: Kurban eti nasıl ve ne zaman yenmeli?

Kurban Bayramı'na iki gün kala Kurban etinin nasıl yeneceği ve hatta ne zaman tüketileceği her yıl olduğu gibi bu yılda vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlandı. Prof. Dr. Fatma Çelik, kurban etinin faydalı bir şekilde nasıl tüketileceği konusunda yapılması ve yapılmaması gerekenleri tek rek sıraladı. 

Sağlık

14.06.2024, 16:59

Kurban bayramına günler kala akıllardaki, 'kurban eti ne zaman yenir?' ve 'kurban eti nasıl yenir?' sorularını Prof. Dr. Fatma Çelik, cevapladı. 

Çocuklara sebze yedirmek işkence olmaktan çıkıyor! Deneyen anneler mutlu! İşte 3 muhteşem tarif Çocuklara sebze yedirmek işkence olmaktan çıkıyor! Deneyen anneler mutlu! İşte... Haberi Görüntüle

ET VE TATLI TÜKETİMİNE DİKKAT 

Bayram sofralarında etin yanı sıra tatlı tüketimiyle de ciddi enerji alındığını hatırlatan Biruni Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatma Çelik, “Bu kadar sıcak havada eti çok tükettiğimiz takdirde ve yanına da ikramların şerbetli tatlı olması nedeniyle normalden çok daha fazla enerji alırız. Hava bu kadar sıcakken o enerjiyi harcamak gün içinde mümkün olmayabilir." diyerek vatandaşları uyardı. Eti ve tatlıyı birlikte tükettiğimizde aldığımız her fazla kalori yağ olarak depolandığının altını çizen Dr. Çelik , "Sadece yağ olarak depolanmakla da kalmaz, tükettiğimiz şeyin et olmasından kaynaklı olarak ileri yaştakilerde, özellikle erkeklerde vücuttaki kolesterol seviyesi, yağ seviyesi yükselir. Bu kadar şekerli gıda ve et tükettikten sonra hareket etmeyi başarabilirsek, işin içerisine egzersizi dahil etmeyi başarırsak bu bizim için dezavantaja dönüşmez” diyerek mutlaka hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

Kendisi küçük ama etkisi büyük! Kan şekerini dengeliyor, hafızayı geliştiriyor! Her gün yiyenler zayıflıyor Kendisi küçük ama etkisi büyük! Kan şekerini dengeliyor, hafızayı geliştiriyor!... Haberi Görüntüle

KURBAN ETİ NASIL TÜKETİLMELİ? 

Ete eşlikçi olarak meyve sebze, yoğurt, tahıl ve kuru baklagillerin tüketilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Fatma Çelik, bayramda uygulanması gereken beslenme şeklini şöyle anlattı: “Etle birlikte meyve ve sebze tüketimini de artırmayı sağlayıp, ayran, yoğurt gibi süt ürünleri de tüketmeliyiz. Et tükettik, su, meyve sebze, süt, yoğurt tükettik. Yanında bir parça tahıl grubundan ya da kuru baklagiller grubundan bir şeyler yediğimizde çok daha iyi olur. Bayramda ete eşlikçi olarak sebzeyi meyve ve tam tahıllar sürekli, bir gün kuru baklagiller, bir gün kuruyemişler, mutlaka her gün yoğurt ve gün boyunca serin su mutlaka tüketilmeli.”

Yağ değil adeta ilaç! Kalbi koruyor, felci önlüyor, cildi güzelleştiriyor! Her gün yarım çorba kaşığı içen uzun yaşıyor Yağ değil adeta ilaç! Kalbi koruyor, felci önlüyor, cildi güzelleştiriyor!... Haberi Görüntüle

KRONİK HASTALARA ET UYARISI

Aşırı et tüketiminden uzak durması gereken kişileri açıklayan Prof. Dr. Fatma Çelik, “Özellikle kronik hastalıkları olanlar, diyabet, kalp damar hastalığı, beyin ve sinir damarlarında problemi olanlar, böbrek ve karaciğer hastaları çok fazla et tüketmemesi gereken gruplar. Böbrek ve karaciğer yetmezliği hastalarının da et tüketmelerini istemiyoruz. Gut hastalığı yaşayanlar da ciddi anlamda dikkat etmeli. Bu insanların et tüketirken miktar konusunda mutlaka diyetisyenlerinin verdikleri talimatlara uymaları lazım” diyerek uyardı. 

9 Temmuz 2024 burç yorumları: Koç, Boğa, İkizler, Yengeç,Aslan, Başak, Terazi, Akrep, Yay, Oğlak, Kova, Balık burcu... 9 Temmuz 2024 burç yorumları: Koç, Boğa, İkizler, Yengeç,Aslan, Başak,... Haberi Görüntüle

KURBAN ETİ NE ZAMAN YENİR?

“Kurban etinin taze olduğunu unutmamak lazım. Onun için mutlaka dinlendirilmeli” diyen Prof. Dr. Çelik, “Kurban eti çok sert olur, bu kadar katı bir et piştiğinde çok sertleşecek ve sindirmek çok güç olacak. Bu nedenle dinlenmiş olması lazım. Oda sıcaklığında 24 saatte toparlanırken hava bu kadar sıcakken dışarıda bırakılması mümkün değil. Et bir hafta süreyle buzdolabında bekletildiğinde istediğimiz olgunluğa gelir. Bir hafta bekletildikten sonra etin hangi bölgesini yerseniz yiyin yeme olgunluğuna erişmiş olur” dedi. 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading