Yandex Metrica

Sitede Ara

Körlüğe yol açan yeni nesil diyabet ilacı kanserden koruyormuş! İnsülin kullanan kişilerle karşılaştırıldı

Körlüğe yol açan yeni nesil diyabet ilacı kanserden koruyormuş! İnsülin kullanan kişilerle karşılaştırıldı

Diyabet dünya genelinde en sık karşılaşılan sağlık sorunu. Buna karşı bazı hastalara insülin uygulanıyor ancak yapılan araştırmaya göre GLP-1 tedavisi, diyabet dışında ölümcül kanser hastalığından da koruyabiliyor. İşte detaylar. 

Sağlık

06.07.2024, 11:49

Dünya genelinde sağlıksız yaşam tarzı yaygınlaşmaya başladıkça diyabet oranları da artıyor. 

Birçok sağlık sorununa zemin hazırlayan bu hastalığa karşı farklı tedavi seçenekleri var. 

Ozempic'in de aralarında bulunduğu GLP-1 tedavisi ve insülin en sık kullanılanlar. 

Evliliği kurtaran altın değerinde bir tavsiye! Her gün 6 saniye boyunca yapan yeni evli gibi oluyor Evliliği kurtaran altın değerinde bir tavsiye! Her gün 6 saniye... Haberi Görüntüle

Patates ve et o yaş grubuna hiç iyi gelmiyor! Diyetisyenlere göre sindirim sistemini bozuyor Patates ve et o yaş grubuna hiç iyi gelmiyor! Diyetisyenlere... Haberi Görüntüle

DİYABETLİ KİŞİLERİN KAYITLARI İNCELENDİ

Tip 2 diyabet için GLP-1 tedavileri yaklaşık 20 yıldır piyasada bulunuyor.

Bu noktada kullanılan Ozempic kan şekeri seviyelerini kontrol etmede ve kilo kaybını sağlamada oldukça etkili.

Yeni yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, safra kesesi ve böbrek kanseri de dahil olmak üzere obeziteyle ilişkili 13 tür kansere ilişkin tip 2 diyabetli 1,6 milyon hastanın tıbbi kayıtlarını inceledi.

Çalışmada hastaların hangi GLP-1 ilaçlarını aldığı belirtilmedi.

Ancak kayıtlar Mart 2005 ile Kasım 2018 arasında bu ilaçları, insülini veya diyabet ilacı metformini kullanan hastalar içindi. 

Uzman diyetisyenden hormona karşı tavsiye! Bu dört sebzeyi yiyen hormon ilacına gerek duymuyor Uzman diyetisyenden hormona karşı tavsiye! Bu dört sebzeyi yiyen hormon... Haberi Görüntüle

'Kenarda param var' sözü mutluluk veriyo! Bilim insanlarından araştırma: Para biriktirebilenler daha rahat uyuyor! 'Kenarda param var' sözü mutluluk veriyo! Bilim insanlarından araştırma: Para... Haberi Görüntüle

GLP-1 İLACI KANSER RİSKİNİ AZALTTI

Çalışma, insülin yerine GLP-1 tedavisiyle tedavi edilen hastaların, bu kanser türlerinin 10'unda önemli bir risk azalmasına sahip olduğunu buldu.

Araştırmacılar, bulguların yüksek riskli popülasyonda kanserin önlenmesinde GLP-1 ilaçlarının potansiyel faydasının ön kanıtı olduğu sonucuna vardı. 

Fazla kilo erkekleri o hastalıktan öldürüyor! Uzmanlar 30 yaşından küçükleri uyardı Fazla kilo erkekleri o hastalıktan öldürüyor! Uzmanlar 30 yaşından küçükleri... Haberi Görüntüle

Gebelikte hangi sporlar zararlı? Hamileyken su altına dalmak riskli mi? Gebelikte hangi sporlar zararlı? Hamileyken su altına dalmak riskli mi? Haberi Görüntüle

OBEZİTEYE KARŞI ETKİLİ OLDUĞU İDDİASI VAR

Bu ilaçların obeziteyi tedavi etmek için onaylanan ve hastaların kilolarının ortalama yüzde 20'sini kaybetmesine yardımcı olduğu gösterilen versiyonlarının popülaritesi hızla artmış durumda.

Ozempic ve Wegovy, alkol bağımlılığından uyku apnesine kadar birçok hastalığı iyileştirip iyileştiremeyeceklerini görmek için halihazırda araştırılıyor.

Mart ayında ABD Gıda ve İlaç İdaresi, diyabet hastası olmayan aşırı kilolu veya obez yetişkinlerde felç ve kalp krizi riskini azalttığı için Wegovy'yi onaylamıştı.

Bu içecekler susuzluktan eser bırakmıyor! Beslenme uzmanı anormal sıcaklarda onları tavsiye ediyor Bu içecekler susuzluktan eser bırakmıyor! Beslenme uzmanı anormal sıcaklarda onları... Haberi Görüntüle

KÖRLÜĞE NEDEN OLDUĞU SÖYLENMİŞTİ

Öte yandan geçtiğimiz günlerde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, semaglutid sınıfı zayıflama ve diyabet ilaçları Wegovy ve Ozempic nadir görülen bir göz rahatsızlığından kaynaklanan tek göz körlüğü riskini artırıyor. 

Altı yıl boyunca takip edilen yaklaşık 17 bin kişinin tıbbi kayıtlarını içeren çalışma, ağrısız ancak tedavisi olmayan bir göz rahatsızlığı olan "non-arteritik iskemik optik nöropati (NAİON)" teşhisi konma olasılığının yaklaşık dört kat daha fazla olduğunu ortaya koymuştu. 

İlacı kullanan aşırı kilolu veya obez hastalarda NAİON görülme olasılığı ilacı kullanmayanlara nazaran yedi kattan fazla.

Gözü beyne bağlayan optik sinire giden kan akışının azalması sonucu ortaya çıkan hastalık bir gözde ani, kalıcı körlüğe yol açıyor. 

NAİON'a 100 bin kişide iki ila 10 kişide rastlanıyor.

 

 

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Saadet Diş

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading