banner2

Kondisyon bisikleti ne işe yarar? Kondisyon bisikletinin faydaları nelerdir?

Zayıflamak isteyen ancak yoğun tempodan dolayı bir spor salonuna gidemeyenler evde egzersiz yapmaya çalışıyor. Eve tipi kondisyon bisikletleri bu noktada en sık satın alınan spor aleti. Peki kondisyon bisikletleri ne işe yarar? Kondisyon bisikleti fiziksel ve ruhsal yönden sağlığı nasıl etkiliyor? Kondisyon bisikletleri hangi kasları çalıştırır? İşte merak edilen soruların cevapları.

Sağlık 03.03.2023, 09:34
Abone ol
Kondisyon bisikleti ne işe yarar? Kondisyon bisikletinin faydaları nelerdir?

Spor salonuna gitmek için yeterli vakti olmayanlar evlerine bazı spor aletleri almayı tercih ediyor. En çok satın alınan ise kondisyon bisikletleri. Ev tipi bisikletler düzenli çalışıldığı takdirde kısa sürede forma girmeye yardım eder. 

KONDİSYON BİSİKLETİ NE İŞE YARAR? 

Kondisyon bisikletleri kişinin sadece kilo vermesini sağlamakla kalmaz aynı zamanda kalp ve zihin sağlığını da korur. Ayrıca kasları kuvvetlendirir. Bu bisikletler vücutta kas artışı sağladığı için kilo korumasında da yardımcı olur.

Ev tipi kondisyon bisikletleri tansiyonun da dengelenmesini sağlar. Bu aleti düzenli olarak kullananların yüksek tansiyon riski hayli düşer. 

KİŞİNİN RUH SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR

Bu bisikletle yapılan çalışmalar sadece beden değil zihinsel sağlık için de çok faydalı. Zira bu aletler stresin azalmasına yardımcı oluyor. Kişi psikolojik sorunlarla daha kolay baş ederken egzersiz esnasında salgılanan endorfin daha mutlu hissedilmesini destekliyor. 

Motive eder. Kondisyon bisikletlerinin ortasında bulunan kalori sayacı ile hem kaybettiğiniz kalorileri hem de nasıl bir performans ile çalıştığınızı rahatlıkla takip edebilirsiniz. Bir nevi kendi kendinizin spor koçu olmanızı sağlayan bu uygulama, daha motive çalışmanıza yardımcı olur.

SELÜLİTE KARŞI ETKİLİ

Kondisyon bisikleti selülit ile mücadelede de etkili. Pedal çevirirken kan dolaşımı artar. Cilt yavaş yavaş pürüzsüz hale gelir.

HANGİ KASLARI ÇALIŞTIRIYOR?

Sırt, bacak, kol ve göğüs kaslarının çalışmasına yardımcı olan kondisyon bisikletler hıza bağlı olarak karın kaslarının da çalışmasını sağlar.

NE KADAR SÜREDE KİLO VERİLİR?

Etkisi bir şekilde kilo vermek isteyenler günde 45 dakikasını kondisyon bisikletine ayırmalı. Böylelikle 1 ay gibi kısa bir sürede diyet yapılmasa bile hayallerdeki kiloya ulaşmak mümkün. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!