banner2

Kolon kanseri tedavisi ile ilgili sevindiren gelişme! Nüksetme ihtimalini azaltıyor

Kolon kanseri, dünya çapında en yaygın ikinci kanser türü. Hastalıkta standart tedavi ameliyat ve sonrasında kemoterapi iken, yapılan bir araştırmaya göre, ameliyattan önce kemoterapi almak, kanserin nüksetme ihtimalini azaltıyor. İşte 1053 hasta üzerinde yapılan çalışmanın detayları.

Sağlık 24.01.2023, 15:44
Abone ol
Kolon kanseri tedavisi ile ilgili sevindiren gelişme! Nüksetme ihtimalini azaltıyor

Çağımızın hastalığı kanser neredeyse her organı etkileyebiliyor. Bulunduğu yere göre tehlikeli olma durumu değişen kanserin kolonlarda ortaya çıkan hali ise dünya çağında çok yaygın. Öyle ki yılda 1.7 milyon kişiye bu hastalık teşhisi konuluyor. 

Hastalığın tedavisinde genellikle cerrahi ve ardından kemoterapi uygulaması yapılıyor. Ancak kemoterapi almalarına rağmen, hastaların %20-30'unda kanser nüksediyor. 

AMELİYATTAN ÖNCE KEMOTERAPİ ALMAK NE İŞE YARAR? 

İngiltere, Danimarka ve İsveç'teki 85 hastaneden 1.053 kolon kanseri hastası üzerinde yapılan bir çalışma ise bu konuya farklı bir pencere açıyor. Çalışmanın amacı, ameliyattan önce 6 haftalık kemoterapi vermenin, lokal olarak ilerlemiş ancak ameliyat edilebilir kolon kanseri olan hastalarda nüks riskini güvenli bir şekilde azaltıp azaltamayacağını belirlemekti.

Deneme için seçilen hastalar iki gruba ayrıldı. Bir grup ameliyattan önce 6 hafta kemoterapi aldı, ardından 18 hafta daha kemoterapi aldı. Diğer grup, ameliyatla başlayan ve ardından 24 haftalık kemoterapi ile standart tedaviyi aldı.

NÜKSETME İHTİMALİ DÜŞÜYOR

Sonraki iki yıl içinde yapılan takip değerlendirmelerinde, bilim adamları, ameliyattan önce kemoterapi alan hastaların, ameliyattan sonra tüm kemoterapiyi alanlara kıyasla kanserlerinin geri gelme ihtimalinin önemli ölçüde azaldığını buldu.

Araştırmanın sonuçları, seçilmiş ameliyat edilebilir kolon kanseri için kemoterapinin güvenli bir şekilde uygulanabileceğini ve sadece ameliyattan sonra verilen aynı kemoterapiye göre belirgin tümör evrelemesinde azalma ve daha iyi hastalık kontrolü ile sonuçlandığını gösterdi.

Bilim adamları, kolon kanseri hastalarına ameliyattan önce kemoterapi vermenin dünyadaki diğer sağlık sistemleri tarafından kolayca benimsenebileceğine inanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!