Yandex Metrica

Sitede Ara

Klimalardan yayılıyor hayatı tehdit ediyor! Uzmanlar yeni salgın alarmını verdi: Durum endişe verici...

Klimalardan yayılıyor hayatı tehdit ediyor! Uzmanlar yeni salgın alarmını verdi: Durum endişe verici...

Sıcaklıkların artmasıyla birlikte ülke genelinde klima kullanımı da arttı. Ancak hastaneye gelen çocuk grubunda 'lejyon hastalığı' olarak bilinen bir bakteri kaynaklı zatürre vakasında artış yaşandığı gözlemlendi. Uzmanlar ise klima kullanımlarına dikket edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

Sağlık

08.07.2024, 13:24

Türkiye'de sıcakların artmasıyla birlikte yaz aylarında klima kullanım sayısı da arttı. Vatandaşlar da klima çarpması nedeniyle soğuk algınlıkları yaşamaya başladı. Ancak bronşit, zatürre vakalarında artışların son dönemlerde hızla yükselmesi son rasında Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şevket Özkaya vatandaşları uyardı.

Kulaklıklardaki gizli tehlike! Gençler risk grubunda! Araştırmada ortaya çıktı Kulaklıklardaki gizli tehlike! Gençler risk grubunda! Araştırmada ortaya çıktı Haberi Görüntüle

KLİMALARDAN YAYILIYOR ZATÜRREYE SEBEP OLUYOR

Tatil köylerinde ve otellere klimaya maruz kalan biretkerin lejyon adı verilen hastalığa yakalanma oranalrında artış yaşandığı özellikle çocukları tehdit ettiğini vurgulayarak 'Legionella' bakterisinin klimlarda ürediğini açıkladı. 

Prof. Dr Özkaya, çocukları Covid-19'dan daha fazla tehdit ettiğini ve vakaların artışı nedeniyle durumun giderek endişe verici bir hal almaya başlamasından sonra kronik hastalığı olan kişileri uyardı. 

Koku kaybı ile demans arasında ilişki bulundu! Duşta mutlaka deneyin Koku kaybı ile demans arasında ilişki bulundu! Duşta mutlaka deneyin Haberi Görüntüle

KLİMA ÇARPMASINA DİKKAT

Hastaneye 'beni klima çarptı' diyen kişilerin genelde lejyon hastalığına yakalandığını ancak çocuk yaş grubundaki çocukları daha çok etkilediğini belirterek, “Ciddi sayıda, daha önce görülmemiş derecede çocuk bronşiti ve zatürresi vakaları görmeye başladık. Hatta COVID-19 salgınında, çocuk yaş grubunda COVID-19 virüsüne bağlı bu kadar çok zatürre görmüyorduk. Son günlerde; ‘Legionella’ bakterisinin, çocuk yaş grubunda COVID-19’a oranla çok daha fazla zatürreye neden olduğunu görüyoruz” dedi.

Legionella pneumophila isimli bakterinin neden olduğu ciddi zatürre hastalığına  ilişkin vatandaşların dikkatl iolması gerektiğini vurgulayan Özkaya, “Genellikle bir binanın kirlenmiş su dağıtım sistemi yoluyla yayılır. Hastalık havada asılı duran su damlacıklarının solunması yoluyla insanlara bulaşır. Bakteri o kadar küçüktür ki, su buharı gibi küçük su damlacıklarının içine yerleşerek havaya karışabilir. Kontamine suların bulunduğu sauna, hamam veya kaplıca havuzu gibi sıcak sulardan çıkan buhar damlacıklarının solunması ile bakteri akciğerlere ulaşır. Kişiden kişiye yayılım söz konusu değildir”  belirtti. 

Çevresinde narsist insan olanlara iyi haber! Bilim insanları narsisizm araştırması yaptı! Kişilik bozukluğu yaşlandıkça... Çevresinde narsist insan olanlara iyi haber! Bilim insanları narsisizm araştırması... Haberi Görüntüle

KLİMA TEMİZLİĞİ İYİ YAPILMALI

Klima temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Özkaya, kişilerin hastalığa yakalandıklarında bazı septormlar gösterdiklerini belirterek, “Pandeminin bitmesiyle beraber ani ısı değişikliklerine, soğuktan sıcağa geçişlere ve klimalara maruz kalmak, grip ile karıştırılabilir ve önemsenmeyebilir. Çocuklar ise ne hissettiklerini anlatamadıkları için uzamış öksürük ve ateş şikayeti ile doktora başvurduklarında ciddi zatürre vakaları ile karşı karşıya kalırlar”  dedi.

Aynı dizileri tekrar tekrar izliyor musunuz? İşte nedeni Aynı dizileri tekrar tekrar izliyor musunuz? İşte nedeni Haberi Görüntüle

LEJYON HASTALIĞI NEDİR?

1976 yılında ABD'nin Philadelphia kentinde gerçekleşen Legionella salgınının Amerikan Lejyonerler adındaki askeri organizasyonundaki çok sayıdaki kişinin bu hastalığa yakalanması sonucu ölmesiyle ortaya çıktı. 

Legionella bakterisinin genelde tatlı su, nehirler, göller veakasularda bulunduğu ancak toprakta da yaşayabildiği öğrenildi. Topraktan bakterinin insna bulaşmadığı ancak bu hastalığın toplu yaşam alanlarında yayılıp çoğaldığı biliniyor. 

Habere Tepki Ver

4

0

0

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Sağlık


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading